Intel: procesor w iPhonie mógłby być szybszy

Zdaniem przedstawicieli Intela, procesory ARM montowane w smartfonach są stanowczo za wolne. Telefony komórkowe potrafiłyby więcej, gdyby producenci zdecydowali się na wydajniejsze układy.

Przypomnijmy: w większości telefonów - w tym również w iPhone 3G - stosuje się układy ARM lub kompatybilne. W urządzeniach z wyższej półki mamy najczęściej do czynienia z procesorami z serii ARM9 i ARM11 taktowanymi zegarami od ok. 400 do 667 MHz.

W iPhone 3G zastosowano układ ARM1176 pracujący z częstotliwością 412 MHz (nominalna częstotliwość: 620 MHz). Intelowi najwyraźniej nie przypadło do gustu takie wyposażenie. Jak mówi Pankaj Kedia, dyrektor globalnych programów ds. ekosystemów w Intelu, "dzisiejszy smartfon wcale nie jest inteligentny. Problemem producentów jest to, że używają [procesorów] ARM".

Korporacja sugeruje jednocześnie, że znacznie lepszym wyborem byłoby wykorzystanie układów Atom, które są dwa-trzy razy szybsze niż odpowiedniki ARM i pozwalają na pracę z bardziej rozbudowanymi aplikacjami.

Przedstawiciele Intela nie wypowiedzieli się jednak na temat czasu, jaki urządzenia z Atomem na pokładzie potrafi przepracować na baterii...


Zobacz również