Intel: procesory Conroe i chipset i965 się spóźnią

Intel uznał, że dwurdzeniowy procesor Conroe i chipset 965 powinny pojawić się mniej więcej w tym samym okresie: w lipcu 2006 roku. Pierwotnie Conroe miał być udostępniony w IV kwartale, a i965 - w II kwartale przyszłego roku.

Zmiana terminów, w czasie których sprzęt miał się pojawić na rynku, związana jest prawdopodobnie z chęcią połączenia obu premier w jedną. W dodatku prace nad Conroe (patrz również artykuł: "Procesory Intela będą się mniej grzały") idą na tyle dobrze, że czas udostępnienia procesora można bez większych obaw przesunąć na datę wcześniejszą o kilka miesięcy; tydzień-dwa po nim pojawi się chipset i965.

Zdaniem tajwańskich producentów płyt jest to bardzo dobry znak. Zrównanie premier powinno zachęcić użytkowników do wymiany przestarzałego sprzętu: możliwe bowiem będzie jednoczesne uaktualnienie procesora i chipsetu.

Warto przypomnieć, że procesory Conroe oznaczone będą jako Pentium D 940, 950 i 960. Intel zaimplementuje w nich obsługę technologię wirtualizacji, natomiast nie pojawi się w nich Hyper-Threading. Pobór mocy będzie się kształtował w okolicach 70 watów, czyli po około 35 watów na rdzeń.