Intel przechodzi na 0,13

Nowe procesory Pentium 4 i Itanium będą wykonywane w technologii 0,13 mikrona.

Intel zapowiedział, iż 12 grudnia na konferencji International Electronics Device Meeting w San Francisco ujawni szczegóły techniczne, dotyczące przestawienia produkcji układów na technologię 0,13 mikrona. Według rzecznika firmy, Howarda Higha, nastąpi to już w przyszłym roku. Konkurenci AMD zamierzają uczynić to dopiero w 2002 r.

Dzięki zmianie technologii procesory Intel Pentium 4 oraz 64-bitowy Itanium będą pobierały mniej prądu, mimo zwiększonej liczby tranzystorów w każdym chipie. Intel zamierza również dołączyć do grona firm, które wykonują ścieżki w obwodach elektronicznych z miedzi. Wzorem IBM, Motoroli i Advanced Micro Devices pozwoli to na obniżenie napięcia zasilającego rdzeń procesora poniżej 1,3 V. Tym samym będą one wydzielały mniej ciepła w czasie działania, miedź bowiem przewodzi prąd elektryczny lepiej niż dotychczas stosowane aluminium. Wymienione procesory będą więc mogły być taktowane powyżej 1000 MHz przy standardowym systemie chłodzenia.

High dodał, że postęp dokonuje się zgodnie z tzw. prawem Moore'a. Zgodnie z nim prędkość chipów podwaja się co 18 miesięcy. Przedstawiciel Intela przypomniał, że przejście z technologii 0,25 na 0,18 nastąpiło rok temu, w związku z podjęciem produkcji Pentium III. Zastrzegł jednak, że pierwsze sprzedawane egzemplarze Pentium 4 oraz Itanium będą wykonane jeszcze w technologii 0,18 mikrona.

Więcej informacji: www.intel.com


Zobacz również