Intel przeciwko oszustom w grach sieciowych

Oszuści to prawdziwa zmora wszelkich gier sieciowych, w tym coraz bardziej popularnych MMO. Nieuczciwi gracze wprost uwielbiają wykorzystywać programy trzecie i na różne sposoby ułatwiać sobie rozgrywkę. Przeciętni użytkownicy nie mają z nimi żadnych szans... Czy dzięki Intelowi sytuacja już wkrótce ulegnie zmianie?

Oszustwa w grach sieciowych są niestety na porządku dziennym. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na serwery Counter-Strike'a, Quake'a i innych gier online. Często już po chwili przekonujemy się, że nie jest to odpowiednie miejsce do zabawy.

Wszystko z powodu cheaterów, którzy wykorzystują "wallhacki" (widzenie przez ściany), "aim-boty" (celownik automatycznie naprowadza się na wroga) i inne programy, które zupełnie zmieniają rozgrywkę.

Również gry MMO nie są odporne na programy trzecie - wystarczy, że spojrzymy na World of Warcraft, grę w której Blizzard co miesiąc banuje tysiące oszustów (na kontach trialowych, botów i innych).

Rosnąca popularność gier online sprawia, że zjawiskiem interesują się coraz potężniejsze firmy. Jedną z nich jest Intel.

Intel przeciwko oszustom w grach sieciowych

Wallhack w grze Counter-Strike

Podczas ostatniej imprezy [email protected] Day, firma ogłosiła "anti-cheat technology", nowy projekt przeciwko oszustom. Jego założenia są proste: program ma szybko i skutecznie wykrywać wszelkie modyfikacje, które znacznie zmieniają rozgrywkę.

Travis Schluessler, reprezentujący Intela, powiedział, że "wszystkie programy zmieniające mechanikę gry mogą zostać wykryte przez jakikolwiek komputer podłączony do serwera. Dzięki anti-cheat technology będzie można np. szybko dostarczyć raport odpowiedniej osobie".

Na ten moment projekt jest w bardzo wczesnej fazie produkcji. Z niecierpliwością czekamy na więcej informacji, bo póki co Intel ma tak naprawdę niewiele do zaprezentowania. W końcu programów typu "anti-cheat" jest mnóstwo. Problemem jest tylko ich skuteczność...

Warto dodać, że ciekawe rozwiązanie przeciwko cheaterom zastosował ostatnio Blizzard. Firma udostępniła użytkownikom World of Warcraft opcję "report spam". Dzięki temu, gracze mogą osobiście, bardzo szybko, donosić adminom o wykroczeniach.