Intel przedstawia dwa nowe Atomy

Intel zapowiedział dwa nowe procesory Atom - Z550 i Z515. Pierwszy z nich taktowany jest zegarem 2,0 GHz, drugi natomiast pracuje z częstotliwością 1,2 GHz. Pomimo wyższego taktowania, Z550 potrzebuje do pracy mniej niż 3W energii elektrycznej.

Procesor Z550, który pracuje z częstotliwością 2.0 GHz to najszybszy jednordzeniowy Atom w ofercie Intela. Cena jeszcze nie została ujawniona, ale można się spodziewać, iż za dodatkowe 200 MHz przyjdzie słono dopłacić. Różnica w cenie pomiędzy dwoma starszymi Atomami - pracującymi z częstotliwościami 1,6 i 1,8 GHz jest dosyć duża. Drugi z modeli jest prawie dwa razy droższy od wolniejszego brata.

Z515 to kolejny procesor opracowany z myślą o urządzeniach typu MID. Wspiera funkcję Burst Performance Technology, która umożliwia dostosowanie prędkości CPU do aktualnego obciążenia. Procesor współpracuje z chipsetami US15W i UL11L.

Oba nowe procesory pracują z szyną FSB 533 MHz, mają po 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (cache L2) i wykonane są w rozmiarze 45 nm. Podczas normalnej pracy potrzebują 2,4 W energii, natomiast w czasie bezczynności jest to zaledwie 0,22 W.

Premiera rynkowa pod koniec tego miesiąca.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - procesory AMD i Intel