Intel przedstawia mapę drogową napędów SSD

Intel rozpocznie w tym roku sprzedaż napędów SSD (Solid-State Drive). Podczas konferencji IDF (Intel Developer Forum) Intel przedstawił szczegóły mapy drogowej nowej linii produktów. Koncern z Kalifornii podał do wiadomości informację, że zamierza rozpocząć sprzedaż dysków SSD w przeciągu najbliższych 30-90 dni.

Ostatnio informowaliśmy o planach Intela w sprawie produkcji napędów SSD. Dziś znamy jednak więcej szczegółów. Modele X18-M (dyski o rozmiarze 1,8 cala) oraz X25-M (napędy 2,5 calowe) będą sprzedawane w postaci dysków o pojemności 80 GB. Dyski będą wyposażone w interfejs S-ATA. W pierwszym kwartale 2009 roku do sklepów powinny trafić już napędy 160 gigabajtowe.

Dyski będą cechowały się zapisem na poziomie 70 MB/s co jest wartością wystarczającą dla przeciętnego użytkownika komputerów.

Intel zapowiedział także model dla wymagających użytkowników - X25-E Extreme, który będzie oferowany początkowo jako napęd o pojemności 32 GB, natomiast później, na początku przyszłego roku do oferty trafi także model 64 GB. Intel nie podał zbyt wiele szczegółów o tej serii urządzeń, ale wiadomo, że mają one posiadać możliwość zapisu na poziomie aż 170 MB/s!

Napędy trafią do sklepów już wkrótce. Niestety nie są znane ceny nowych dysków SSD.


Zobacz również