Intel przekazuje Moblina Fundacji Linuksa

Producent procesorów nie będzie już rozwijał platformy Moblin. W czwartek, 2. kwietnia ma nastąpić oficjalne przekazanie projektu w ręce Linux Foundation, organizacji non profit zajmującej się promocją systemu spod znaku pingwina.

Zdaniem Jima Zemlina, dyrektora wykonawczego Fundacji, Intel chce w ten sposób dać do zrozumienia, że zgadza się z tezą, iż nie każdy dobry pomysł musi pochodzić z firmy. "W wielu wypadkach umożliwienie szerokiej społeczności uczestnictwa w projekcie, nawet jeśli oznacza to oddanie go w neutralne ręce, takie jak Linux Foundation, jest sposobem na uzyskanie większego wsparcia" - twierdzi Zemlin.

Moblin, to opracowany przez Intela w 2007 r. open source'owy projekt systemu operacyjnego dla komputerów netbook i urządzeń MID, opartego na Linuksie. Zamysłem autorów projektu było stworzenie platformy maksymalnie wykorzystującej możliwości procesorów Atom, przeznaczonych do montażu w wymienionych urządzeniach.

W styczniu br. zaprezentowana została wersja alpha Moblina 2 - system oparty jest na jądrze numer 2.6.29-rc2 i wprowadza takie innowacje jak Fastboot (szybsze ładowanie się systemu operacyjnego), nowy menadżer połączeń, odświeżony Moblin Image Creator (MIC2) oraz nowe narzędzia instalacyjne.

Więcej informacji:

strona projektu Moblin

Linux Foundation