Intel przestraszył się Apple M1. Nowa kampania kpi z procesorów ARM

Procesory Apple M1 z łatwością pokonują wydajne procesory Intel Core. NIebiescy chyba faktycznie przestraszyli się układów ARM i wprowadzili nową kampanię reklamową wytykającą braki procesorów Apple opartych na architekturze.

W czerwcu 2020 roku Apple podało do wiadomości publicznej, że rozpoczyna przejście z architektury x86 na architekturę ARM i samo będzie produkować autorskie procesory. Informacja ta z pewnością nie spodobała się firmie Intel, która z Apple posiada intratną umowę na dostawę procesorów Core do wszystkich komputerów Mac.

Procesor Apple Silicon M1

Procesor Apple Silicon M1

Nowe komputery przenośne MacBook Air, MacBook Pro oraz stacjonarny Mac mini z procesorem Apple M1 pierwszej generacji pokazały, że procesor ARM z autorskim układem graficznym i zunifikowaną pamięcią operacyjną jest znacznie szybszy od układów Intel oraz AMD opartych na architekturze x86. Wydajność jest wyższa nawet w programach napisanych z myślą o architekturze x86 i uruchomionych z wykorzystaniem emulatora Rosetta 2.

Procesory korzystające z architektury ARM posiadają wsparcie dla USB 4 oraz Thunderbolt 4 i są łączone z super wydajnymi dyskami SSD. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsza generacja układów Apple M nie jest idealna. Brakuje obsługi 32 GB pamięci operacyjnej, a Apple nie umożliwia uruchomienia systemu operacyjnego Windows. Dodatkowo część aplikacji napisanych z myślą o iOS i iPadOS nie działa.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady oraz ogromne zainteresowanie nowymi komputerami firmy Apple nie powinniśmy dziwić, się, że Intel jest mocno zaniepokojony. Firma straci w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy mnóstwo pieniędzy, a sprawy nie ułatwia również ogromna konkurencja ze strony AMD.

Intel uruchomił na Twitterze nową kampanię promocyjną, która wytyka najważniejsze błędy procesora Apple M1 i śmieje się z użytkowników sprzętu firmy Apple.

Niebiescy podkreślają, że na komputerach Mac nie zagramy w gry takie, jak Rocket League. To prawda, ale jednocześnie należy pamiętać, że mało kto kupuje Maca z myślą o graniu w gry.

Druga reklama skupia się na urządzeniach z 360 stopniowym zawiasem i wbudowanym ekranem dotykowym. Elementy te nie są i nigdy nie będą dostępne w komputerach Mac. Apple jasno wyraziło się na temat obsługi dotyku w laptopach.

We wpisach na Twitterze znajdziemy również linki do filmiku na YouTube nagranego przez Jona Rettingera, który porównuje układy Intel oraz Apple. Oczywiście w tym materiale wygrywa procesor Intel Core.

Procesory Apple miały bardzo udany debiut rynkowy i są chwalone za rewelacyjną wydajność oraz niskie zużycie energii. Intel próbował ostudzić entuzjazm internautów spreparowanymi testami syntetycznymi, kto®e pokazywały, że w specyficznych przypadkach układy Intel są wydajniejsze. Jak widać chyba nie do końca się udało.

Zobacz, jak procesor Apple M1 wypada w porównaniu z układem Intel Core i sam oceń, który z nich jest wydajniejszy. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym porównaniu.

Źródło: MacRumors.com