Intel rezygnuje z produkcji desktopowych płyt głównych. Po 20 latach przygody...

Po 20 latach produkcji desktopowych płyt głównych Intel podjął decyzję o jej zaprzestaniu.


Pierwsze płyty główne Intela dla komputerów stacjonarnych zagościły na rynku w 1993 roku. Intel podjął jednak właśnie decyzję, że wraz z premierą przeznaczonych dla podstawki LGA 1150 procesorów "Haswell" zacznie likwidować dział Desktop Board, który to proces powinien potrwać około trzech lat.

Dlaczego?

Mamy tutaj dwie pewne przyczyny. Po pierwsze rynek ze względu na przesunięcie w stronę tabletów i laptopów po prostu nie potrzebuje już tak wielu płyt głównych dla komputerów stacjonarnych. Po drugie natomiast Intelowi chyba już ciężko było gonić azjatyckie firmy takie jak Asus, Gigabyte i Asrock, które posiadają bardzo bogatą ofertę i są w stanie spokojnie zaspokoić popyt.

Wśród komentarzy obserwatorów rynku pojawia się jednak także kolejny powód: ruch Intela może mieć na celu zachęcenie producentów do przejścia w przyszłości na konstrukcje dysponujące wbudowanymi procesorami (standard Ball-grid Array).

Co Intel zamierza zrobić później?

Uzyskane dzięki rezygnacji z produkcji tradycyjnych desktopowych płyt środki Intel zamierza zaangażować w produkcję płyt głównych dla miniaturowych komputerów PC, takich jak zaprezentowany przez niego niedawno model NUC (Next Unit of Computing).

Płyta główna komputera NUC

Płyta główna komputera NUC

Ponadto planuje skupić się na ulepszaniu systemów All-in-One i Ultrabooków.

Co z gwarancją?

Oczywiście osoby posiadające płytę główną Intela nie muszą się obawiać o wsparcie techniczne.