Intel rezygnuje z udziału w projekcie OLPC

Przedstawiciele Intela nie będą już zasiadać w zarządzie projektu One Laptop Per Child. Firma rezygnuje z powodu nacisków, jakie Nicholas Negroponte wywierał w sprawie wycofania się Intela z tworzenia innego taniego komputera - Classmate PC.

Classmate PC to niedrogi laptop, przeznaczony przede wszystkim dla szkół w krajach rozwijających się. W lipcu Intel dołączył do zarządu inicjatywy One Laptop Per Child (OLPC) zgadzając się na wspólną pracę w celu wyprodukowania modeli komputerów XO wyposażonych w jego układy. Dotychczas takie notebooki z OLPC wyposażane były wyłącznie w procesory AMD, jednocześnie zarząd projektu rozważał także skorzystanie z propozycji Marvella i procesorów Arm. W wyniku zawartego porozumienia, Nicholas Negroponte, założyciel OLPC, zaczął nalegać, aby Intel zaprzestał produkcji Classmate PC i skupił się bardziej nad wspólnymi pracami nad XO.

Rzecznik prasowy Intela, Nick Jacobs, potwierdza, że jego firma zrezygnowała ze współpracy z OLPC. W tej chwili odmawia jednak dalszych komentarzy. Walter Bedner, prezes OLPC, stwierdza zaś, że rozstanie z procesorowym gigantem ma też inne podłoże. Według niego, Intel wykazał się całkowitym brakiem współpracy w zakresie przygotowywania oprogramowania, wzajemnego uczenia się itp. "Intel wciąż traktuje naszą misję po prostu jak kolejny rynek" - napisał w e-mailu do IDG Bender.

Według nieoficjalnych informacji wycofanie się Intela z projektu oznaczać będzie całkowite zaprzestanie prac nad wersją XO wyposażoną w procesory tej firmy.