Intel rozpoczął masową produkcję w 65 nm

Intel potwierdził, że pełną parą ruszyła produkcja dwurdzeniowych, nowych procesorów Presler, które wykonywane są w procesie technologicznym 0,065 mikrona. Układy te przeznaczone są do komputerów stacjonarnych.

Do końca roku Intel zamierza wyprodukować setki tysięcy dwurdzeniowych procesorów Presler wykonanych w nowym procesie technologicznym. Wkrótce po premierze Preslera do oferty Intela trafi pierwszy dwurdzeniowy układ Yonah, tym razem przeznaczony do komputerów przenośnych. Również będzie produkowany w 65 nm.

Presler prawdopodobnie otrzyma symbol Pentium D 900. Przewidywane częstotliwości taktowania to 2,8; 3,0; 3,2 oraz 3,4 GHz. Procesory te mają pracować z szyną systemową 800 MHz oraz posiadać aż 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu - po 2 MB na rdzeń. Pojawić ma się również wersja "Extreme" Preslera, której taktowanie to 3,46 GHz (szyna systemowa w tym przypadku to 1066 MHz). Układ ma otrzymać symbol Pentium Extreme Edition 955 i będzie współpracował wyłącznie z płytami głównymi z chipsetami i975X. Tak jak w poprzednim Pentium Extreme Edition tak i ten procesor jako jedyny wśród nowych modeli dwurdzeniowych będzie wyposażony w aktywną funkcję HT.


Zobacz również