Intel rozpoczął produkcję 22-nanometrowych procesorów Ivy Bridge

Intel poinformował, że rozpoczął już produkcję 22-nanometrowych procesorów Ivy Bridge. Korzystają one z przełomowych tranzystorów 3-D Tri-Gate.

22-nanometrowe procesory Ivy Bridge mają być szybsze o około 20% od obecnie dostępnych procesorów Sandy Bridge. Ponadto mają dysponować zintegrowanym układem graficznym wspierającym DirectX 11 i OpenCL 1.1, który zaoferuje aż o 30% wyższą wydajność od istniejących zintegrowanych układów Intela.

Architektura Ivy Bridge to przede wszystkim przełomowe tranzystory 3-D Tri-Gate zwane także tranzystorami trójbramkowymi. Intel twierdzi, że powinny one zapewnić wzrost wydajności przy niskim napięciu na poziomie nawet 37 % oraz zmniejszyć o ponad 50% zapotrzebowania na energię w porównaniu z jednostkami "dwuwymiarowymi" w technologii 32 nm.

"W trzecim kwartale rozpoczęliśmy produkcję procesorów Ivy Bridge korzystających z naszego 22-nanometrowego procesu technologicznego. Wprowadzą one erę tranzystorów 3D, które przyniosą dla przyszłych pokoleń korzyści w zakresie mocy, wydajności i gęstości" - powiedział Paul Otellini, dyrektor generalny firmy Intel, w trakcie telekonferencji z analitykami finansowymi.

Pierwsze procesory Ivy Bridge pojawią się na rynku w marcu lub kwietniu przyszłego roku. Będą to układy przeznaczone do komputerów stacjonarnych.