Intel rozpoczął wojnę cenową z AMD?

Bruce Diesen, analityk firmy Handelsbanken Capital Markets, twierdzi, że wkrótce Intel może mieć problemy z opłacalnością produkcji procesorów. Diesen zauważa, że półprzewodnikowy gigant najwyraźniej poświęcił opłacalność na rzecz walki cenowej z AMD.

Jego zdaniem ceny procesorów w kwietniu 2006 roku były o 40% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tylko pomiędzy marcem a kwietniem bieżącego roku średnia cena "pecetowego" CPU spadła o połowę.

Pracownik Handelsbanken twierdzi, że w bieżącym roku Intel nie osiągnie dobrych wyników finansowych, a przyczyni się do tego spadek sprzedaży komputerów osobistych, wojna cenowa z AMD oraz spadające ceny układów flash.

AMD, które również ma ucierpieć wskutek zmniejszającego się zainteresowania klientów komputerami stacjonarnymi, zanotuje jednak mniejsze spadki, niż Intel. O ile przychody ze sprzedaży tej drugiej firmy mają się zmniejszyć z 8,4 miliarda USD do 7,9 miliarda dolarów w drugim kwartale bieżącego roku, o tyle AMD zanotuje spadek z 3,4 do 3,3 miliarda.

Niemal na całym świecie klienci kupują mniej komputerów stacjonarnych. W obu Amerykach ich sprzedaż spadła o 78%, w Europie o 50%, a na największym rynku - w rejonie Azji i Pacyfiku - o 51%. Jedynym wyjątkiem jest Japonia, gdzie sprzedano o 18% więcej komputerów.

Podsumowując swoje spostrzeżenia, Diesen stwierdził: "Jest jasne, że Intel zrezygnował z czerpania zysków ze swojej obecnej generacji procesorów i rozpoczął wojnę cenową z AMD".