Intel: smartfony z procesorami Medfield na początku przyszłego roku

Producent procesorów stara się wkroczyć na rynek zdominowany obecnie przez technologię ARM. We wtorek Intel zaprezentował prototypowy smartfon z chipem Medfield o niskim poborze energii. Nowe układy mają rywalizować z energooszczędnymi procesorami ARM.

Intel współpracował z Nokią nad stworzeniem smartfonów z procesorami Medfield i systemem operacyjnym MeeGo. Producent telefonów wycofał się jednak z obu projektów. Paul Otellini, prezes Intela mówi, że Nokia okazała się złym wyborem. Obecnie firma sprzedaje wypracowane rozwiązania innym producentom i obiecują smartfony z procesorami Medfield na początku przyszłego roku.

Zaprezentowany we wtorek, prototypowy smartfon z nowym układem Intela jest z wyglądu podobny do iPhone'a i działa pod kontrolą systemu Android. Podczas pokazu wyświetlano na nim film HD. Producent procesorów zapowiedział także nowe 7-calowe i 10-calowe tablety z procesorami Medfield.

Intel ma też prawa do produkcji procesorów ARM, ale od każdego egzemplarza musiałby płacić tantiemy firmie ARM Holdings, która opracował tę technologię. Dlatego firma woli wprowadzić własną, konkurencyjną technologie o podobnych możliwościach.

Dadi Perlmutter z Intel Architecture Group mówi, że procesory ARM są oszczędniejsze w stanie czuwania, ale Medfield przewyższają je pod tym względem podczas wykonywania zadań. Pierwsze procesory Intela w nowej technologii będą jednordzeniowe. ARM zapowiedział już natomiast układy o czterech rdzeniach.

Perlmutter mówi, że większa ilość rdzeni nie musi oznaczać lepszego procesora, ale zapowiada także, że w roku 2012 pojawią się dwurdzeniowe procesory Medfield. Obecnie nowa technologia Intela powstaje w procesie produkcyjnym 32 nm, ale w 2013 i 2014 mają zostać wprowadzone procesy 22 i 14 nm, które znacznie zwiększą energooszczędność układów.