Intel sprzedaje coraz więcej procesorów

Producent mikroprocesorów i układów scalonych przedstawił wczoraj swoje kwartalne zyski. Sprzedaż jest nawet 20% wyższa niż w 2009 r., a Intel cieszy się dobrą koniunkturą i zapowiada lepsze czasy dla producentów sprzętu.

Intel odnotował zysk netto w wysokości 3 mld dolarów w trzecim kwartale 2010 r. zakończonym 25 września. W tym samym czasie, w roku 2009, firma zanotowała zysk netto 1,86 mld dolarów. Kwartalne przychody Intela po raz pierwszy przekroczyły 11 mld dolarów, osiągając 11,1 mld - w porównaniu z 9,39 mld dol przychodów w trzecim kwartale 2009 r.

W sierpniu, Intel obniżył prognozę przychodów do około 11 mld dolarów, powołując się na słaby popyt na komputery wśród klientów indywidualnych. Dobry wynik w trzecim kwartale był napędzany przez "stałe zapotrzebowanie" klientów korporacyjnych - mówił Paul Otellini, prezes Intela.

Zobacz również:

"Patrząc w przyszłość, nadal widzimy światowy popyt na części komputerowe" - powiedział Otellini, sygnalizując również, że dynamicznie rośnie sprzedaż procesorów w krajach rozwijających się.

Przychody firmy ze sprzedaży procesorów wyniosły w trzecim kwartale 6,3 mld dolarów - ponad 1,1 mld więcej niż w tym samym okresie czasu w 2009 r. Dobry trend utrzymać powinna nowa oferta szybszych i bardziej energooszczędnych procesorów, którą Intel planuje na początek nowego roku.

Nowe procesory do komputerów stacjonarnych i przenośnych zostaną wprowadzone w oparciu o nową mikroarchitekturę o nazwie Sandy Bridge.

Intel szykuje również ekspansję na rynki tabletów i telewizorów. Logitech i Sony ogłosiły telewizory z funkcją Google TV, które używają procesora Intel Atom dostosowanego do telewizorów i dekoderów. Nowe produkty w oparciu o układy Intela zapowiadają też producenci tabletów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: