Intel spuszcza z tonu

Plany Intela dotyczące premiery procesora Pentium 4 wykonanego w technologii 0,13 mikrona, zapowiadanego na koniec tego roku, zostały zmienione. Nowy procesor tej klasy ma się pojawić dopiero w III kwartale przyszłego roku.

Zgodnie z ostatnim oświadczeniem przedstawicieli Intela, procesor Pentium 4, o oryginalnej nazwie kodowej Willamette, pojawi się na rynku pod koniec tego roku, a jego uaktualniona wersja o nazwie Northwood, zbudowana w technologii 0,13 mikrona, ukaże się dopiero w III kwartale następnego roku.

Według pierwotnych planów firmy, Northwood miał być procesorem Pentium 4, mającym pojawić się jeszcze w tym roku. Układ ten miał być zbudowany w technologii 0,13 mikrona i wykorzystywać łącza miedziane. Zamiast tego, firma ogłosiła na rok bieżący premierę procesora Pentium 4/Willamette stworzonego jeszcze w technologii 0,18 mikrona i działającego z częstotliwością 1,4 GHz.

Pośpieszne deklaracje i zapowiedzi Intela zostały spowodowane działalnością konkurencji, a przede wszystkim firmy AMD (Advanced Micro Devices), która planuje wydanie pod koniec bieżącego roku chipa Mustang, opartego na strukturze Athlona, będącego głównym rywalem Pentium 4/Willamette.


Zobacz również