Intel stawia na 10 nm - nadchodzą nowe procesory serwerowe

Po układach z serii Core czas na wydajniejsze procesory Xeon. Skorzystają serwery oraz wydajne stacje robocze.

Intel za pośrednictwem portalu ServeTheHome potwierdził, że firma zamierza przeznaczyć wszystkie posiadane zasoby na przejście na 10 nm proces produkcyjny. Przypominamy, że na przestrzeni ostatnich lat Intel borykał się z wieloma problemami, które utrudniły wdrożenie nowego procesu technologicznego. Podczas, gdy AMD produkuje układy w 7 nm, Intel dopiero rozpoczyna przejście z 14 nm procesu produkcyjnego na 7 nm.

Intel stawia na 10 nm - nadchodzą nowe procesory serwerowe

Źródło: intel.com

Niebiescy muszą w końcu całkowicie przejść na 10 nm proces technologiczny, aby utrzymać pozycję lidera na rynku.

Zobacz również:

  • Potężny wyciek z Intela! Wiemy jakie będą procesory Core za 5 lat
  • Intel Sapphire Rapids - oto procesor Xeon dla Eagle Stream

Skupienie się na produkcji w 10 nm oznacza, że Intel będzie dostarczał 14 nm procesory z rodziny Cooper Lake jedynie dla swoich największych klientów takich, jak Facebook. Dostępność tego typu procesorów dla odbiorców indywidualnych oraz małych firm będzie marginalna.

Platforma Cooper Lake będzie pośrednikiem pomiędzy 14 nm, a 10 nm procesorami serwerowymi. Intel zdaje sobie sprawę, że nadal będzie miał opóźnienia w produkcji, więc zamierza w dalszym ciągu dostarczać 14 nm układy dla odbiorców instytucjonalnych.

Procesory z rodziny Cooper Lake jako pierwsze wprowadzają instrukcje bfloat 16 w jednostkach wektorowych AVX 512. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przez algorytmy uczenia maszynowego i znacząco przyśpiesza wydajność aplikacji korzystających z AI.

Facebook otrzyma instrukcje bfloat 16 w układach Cooper Lake, ale mniejsze firmy będą musiały poczekać, aż na rynku pojawią się pierwsze 10 nm układy Xeon z bfloat 16.

Dostawy procesorów Cooper Lake do odbiorców rozpoczną się w pierwszej połowie 2020 roku. Nowe, 10 nm procesory Intel Xeon wykorzystywać będą nadchodzącą platformę Whitley. Układy te mają zostać wprowadzone na rynek jeszcze w 2020 roku. Obecnie nie znamy dokładnych przedziałów czasowych.

Sprawdź, ile kosztują obecnie dostępne w sklepach procesory Intel Xeon.

Źródło: wccftech.com