Intel stawia na platformę UMPC i WiMAX

Intel zaprezentował na odbywającym się właśnie w Las Vegas sympozjum, organizowanym co roku przez WCA (Wireless Communications Alliance), swoją wizję rozwoju ultra mobilnych, podręcznych komputerów typu UMPC (Ultra Mobile Personal Computer).

Anand Chandrasekher (stojący w Intelu na czele oddziału Ultra Mobility Group) prognozuje, że komputery UMPC będą w najbliższych latach coraz mniejsze i będą pobierać coraz mniej prądu, stając się dla Intela uniwersalną platformą, zapewniającą użytkownikom dostęp do Internetu z każdego miejsca i w dowolnej sytuacji.

Jako przykład takiego rozwiązania, Chandrasekher zaprezentował komputery UPMC linii eo, produkowane przez firmę TabletKiosk (zdjęcie obok). Anand Chandrasekher powiedział, że Intel poda więcej szczegółów dotyczących przyszłej strategii UMPC na konferencji IDF (Intel Developer Forum) zaplanowanej na kwiecień.

Intel stawia na platformę UMPC i WiMAX

Komputer eo 7210 firmy TabletKiosk

Kluczową sprawą dla Intela jest to, że z dobrodziejstw technologii WiMAX będą mogli w najbliższym czasie korzystać mobilni klienci. Intel zamierza najpierw wprowadzić do swojej oferty interfejsy WiMAX przeznaczone do instalowania w komputerach PC, a w 2008 r. uruchomić produkcję chipsetów wspierających tę technologię, które będzie można stosować w pecetach, notebookach oraz komputerach UMPC.

Intel przewiduje, że pod koniec br. komputery UMPC będą cztery razy mniejsze niż dostępne obecnie rozwiązania i będą pobierać dwa razy mniej prądu. W opinii firmy w 2008 r. komputery UMPC będą już siedem razy mniejsze niż dostępne obecnie rozwiązania i będą pobierać dziesięć razy mniej prądu.

Koncern chce, aby w przyszłości w 90% produkowanych komputerach przenośnych znajdowały się interfejsy WiMAX. Dzisiaj dokładnie tyle procent produkowanych komputerów przenośnych wspiera połączenia Wi-Fi.

Tempo rozwoju technologii WiMAX będzie też w dużej mierze zależeć od tego, jak szybko WiMAX Forum poradzi sobie z problemem certyfikowania produktów wspierających mobilnych klientów WiMAX.