Intel surowo ukarany przez Komisję Europejską

Komisja Europejska ukarała firmę Intel grzywną w wysokości 1,06 miliarda euro za praktyki monopolistyczne oraz strategię rynkową naruszającą zasady uczciwej konkurencji. Procesorowy gigant był m.in. oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD, lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty. Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji przekonuje, że Intel "krzywdził miliony klientów UE, zatem tak wysoka grzywna nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem". Z kolei Paul Otellini, prezes firmy, uważa decyzję Komisji za chybioną bo "żadnych skutków negatywnych dla konsumentów nie było."

Zarzuty skierowane pod adresem procesorowego giganta dotyczyły współpracy z producentami komputerów (mowa o firmach Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC), polegającą na udzielaniu im zniżek na CPU w wypadku zakupów hurtowych. Intel jest również oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD (lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty), jak też o sprzedaż procesorów serwerowych dużym odbiorcom (administracjom rządowym, uczelniom wyższym) poniżej kosztów. W lipcu 2008 r. do wymienionych doszły nowe zarzuty - KE dowodziła, że Intel udzielał rabatów czołowemu europejskiemu sprzedawcy komputerów w handlu detalicznym, aby sprzedawał on wyłącznie konfiguracje oparte na rozwiązaniach Intela. Nazwa spółki handlowej nie padła, jednak sądzi się, że chodzi o sieć elektromarketów MediaMarkt.

Czytaj więcej: Komisja Europejska vs. Intel

Unijna komisarz ds. ochrony konkurencji, Neelie Kroes, tłumaczy decyzję Komisji troską o prawa konsumentów. Przekonuje ona, że Intel "skrzywdził miliony klientów UE, zatem tak wysoka grzywna nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem". Pani Kroes pozwoliła sobie zażartować, że Intel będzie musiał zmienić slogan swojej najnowszej kampanii reklamowej ze "Sponsorów jutra" na "Sponsora europejskiego podatnika".

Zobacz inne komentarze po decyzji Komisji Europejskiej.

KE zakazała też Intelowi kontynuowania praktyk, o jakie był oskarżany i zapowiedziała, że będzie przyglądać się funkcjonowaniu koncernu by sprawdzić, w jakim stopniu dostosowuje się on do unijnych zaleceń. Jeśli KE uzna starania Intela za niewystarczające, może ukarać spółkę po raz kolejny.

Kara w wysokości 1,06 mld. euro to największa grzywna nałożona przez Komisję Europejską na spółkę oskarżoną o praktyki monopolistyczne. Kwoty kar obliczone są w oparciu o długość postępowania antymonopolowego i wagę zarzutów oraz ewentualne okoliczności łagodzące. W wypadku Intela, jak przekonuje KE, takich okoliczności nie było. Inel musi zapłacić karę w terminie trzech miesięcy od daty powiadomienia.

Aktualizacja: 13 maja 2009 15:54

Decyzja, co zresztą łatwo przewidzieć, spotkała się za to z uznaniem AMD. Szef koncernu na region EMEA, Giuliano Meroni, powiedział, iż "odbierze ona władzę bezwzględnemu monopoliście i przeniesie ją na wytwórców komputerów, sprzedawców i przede wszystkim użytkowników komputerów".