Intel szykuje się do mocnego wejścia na rynek urządzeń podręcznych

Intel szykuje się do wprowadzenie na rynek urządzeń podręcznej elektroniki układów, opartych na architekturze dotychczas przeznaczonej dla komputerów PC. W tym celu stworzył projekt Low Power Intel Architecture (LPIA) mający na celu stworzenie energooszczędnej wersji procesorów x86 oraz oprogramowania dla nich.

Przedstawiciele firmy już w zeszłym roku zapowiedzieli, że rozpoczynają próby przebudowania architektury x86 na cele elektroniki konsumenckiej. Nie podano jednak żadnych szczegółow. Tym razem Intel uchyla rąbka tajemnicy, a w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej przekaże jeszcze więcej informacji.

Zgodnie z planami firmy, urządzenie podręczne wyposażone w nową wersję procesorów x86 nie powinno mieć większej objętości niż 300 cm sześciennych. Pobór mocy nie powinien zaś przekraczać 5 W. Jest to niezwykle istotne, gdyż, jak żartobliwie zauważają naukowcy firmy "mało kto chce instalować wentylator w swoim telefonie".

Od dłuższego czasu już, Intel działa na rynku telefonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych. Dotychczas sprzedawał głównie procesory Xscale, tworzone na licencji ARM, przez co firma musiała dzielić się zyskami. Oprócz tego, Intel dostarczał też mobilne wersje swoich starszych procesorów, nie są jednak one zbyt wydajne. Dodatkowo rynek telefonów komórkowych i smartfonów jest przez korporację niemal nietknięty. LPIA jest inicjatywą, która, przynajmniej w założeniach, ma tą sytuację zmienić.