Intel testuje 80-rdzeniowy procesor

Intel zbudował i testuje 80-rdzeniowy układ scalony, który wykonuje ponad bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (jeden teraflop).

Intel testuje 80-rdzeniowy procesor

Układ zajmuje powierzchnię 275 mm kwadratowych i pobiera mniej mocy niż standardowe procesory instalowane obecnie w pecetach. Przedstawiciel Intela powiedział w zeszłym tygodniu w San Francisco na konferencji ISSCC (Integrated Solid State Circuits Conference), że firma nie przewiduje wprowadzenia na rynek w najbliższym czasie podobnego produktu, ale testuje jedynie nowe technologie stosowane podczas produkcji takich układów.

Procesor jest taktowany zegarem 3,16 GHz, wykonuje dokładnie 1,01 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę i pobiera moc o wielkości 62 watów. Oznacza to, że na jeden wat poboru mocy przypada wydajność 16 gigaflopów. Układ może pracować jeszcze szybciej, ale współczynnik wydajność/pobór mocy jest wtedy mniejszy (układy taktowane zegarami 5,1 GHz i 5,7 GHz pracują odpowiednio z szybkościami 1,63 i 1.81 teraflopów).

Układ może się pochwalić tak niskim poborem mocy dzięki temu, że niepracujące rdzenie znajdują się w stanie uśpienia. Rdzenie takie wchodzą do akcji tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na moc obliczeniową wzrasta. Każda warstwa zawierająca rdzeń obliczeniowy ma do dyspozycji swój własny router, dlatego układ reprezentuje swoistego rodzaju "sieć na scalaku".

Co ciekawe, dotychczasowe badania dowodzą, że stosując tradycyjną architekturę, opłaca się budować układy zawierające maks. 16 rdzeni. Przy większej ilości rdzeni wydajność nie rośnie liniowo, ponieważ układy obsługujące komunikację między rdzeniami nie wyrabiają się i trzeba wtedy stosować w tym obszarze zupełnie nowe rozwiązania