Intel testuje dyski SSD na PCIe 4.0 korzystając z procesorów AMD

Intel testuje dyski na PCIe 4.0, ale nie ma odpowiedniej platformy sprzętowej.

Na Twitterze przypadkowo pojawił się post, który poinformował nas, że dyski SSD Optane 3D XPoint drugiej generacji rozwijane obecnie przez Intel'a zaoferują nową, flagową funkcję, jaką jest obsługa PCIe 4.0. Informacje te pochodzą od deweloperów, którzy testują już prototypowe próbki dysków.

Intel testuje dyski SSD na PCIe 4.0 korzystając z procesorów AMD

Źródło: intel.com

Niestety przy testach pojawił się spory problem. Intel nie posiada żadnych procesorów ani chipsetów, które wspierałyby PCIe 4.0, więc musi korzystać z układów od AMD.

Czerwoni jako pierwsi dodali obsługę interfejsu PCIe 4.0 wraz z premierą Ryzen'a trzeciej generacji. W czerwcu 2019 roku, kiedy AMD chwaliło się PCIe 4.0 Intel wydawał się nie być zainteresowany rozwojem tego standardu. Teraz po kilku miesiącach na rynku pojawiło się już kilka modeli dysków, które wykorzystuję PCIe 4.0 oraz oferuja prędkości nawet dwukrotnie wyższe, niż przy wykorzystaniu starszego standardu.

Wszystko wskazuje na to, że dział Intel'a zajmujący się procesorami nie jest zainteresowany PCIe 4.0, ale dział pamięci masowej widzi realne korzyści z wykorzystania PCIe 4.0 i pracuje nad implementacją tej technologi w nowych dyskach SSD.

Frank Ober - pracownik inżynieryjny Intel'a potwierdził, że pierwsze dyski są gotowe do wysłania na testy. Niestety pojawia się pewien problem z dostarczeniem platformy testowej, ponieważ Intel nie posiada działającego rozwiązania z PCIe 4.0.

Aby zaradzić problemowi najnowsze dyski SSD Intel'a testowane będą na komputerach wyposażonych w procesory AMD Ryzen trzeciej generacji.

Intel testuje dyski SSD na PCIe 4.0 korzystając z procesorów AMD

Źródło: amd.com

Następna generacja dysków XPoint skupia się na zwiększeniu prędkości przesyłu danych. Niestety aby było to możliwe Intel musiał sięgnąć po PCIe 4.0, które oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż PCIe 3.0.

Niebiescy chcieli zaimplementować PCIe 4.0 w swoich 10 nm układach, które niestety cały czas są opóźnione. Obecnie planuje się, że ich produkcja rozpocznie się pod koniec 2020 roku. Pierwsze procesory Intel'a z obsługą PCIe 4.0 trafią na półki sklepowe dopiero za rok. Do tej pory wszyscy konsumenci pragnący wykorzystać PCIe 4.0 muszą wybrać procesor i płytę główną od AMD.

Źródło: techspot.com