Intel: transfer z prędkością 50 Gb/s za cztery lata

Zdaniem naukowców Intela, nowa technologia przesyłu informacji oparta na fotonice krzemowej zagości na rynku za cztery lata. Dzięki niej możliwe będzie przesyłanie informacji znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku obecnie debiutującej technologii Thunderbolt. Nawet z prędkością 50 Gb/s!

Niedawno swoją premierę miała technologia Thunderbolt, czyli nowatorski interfejs transmisji danych, opracowany przez Intela. Wykorzystuje on protokoły PCI Express (dane) i DisplayPort (obraz) oraz teoretycznie pozwala na przesył informacji z prędkością sięgającą 10 Gb/s.

Technologia Thunderbolt zagościła na rynku wraz z nową linią laptopów MacBook Pro. Obecnie wykorzystuje miedziane przewody, które jednak w przyszłym roku (przynajmniej tak zapewnia Intel) mają być zastąpione optycznymi.

Zobacz również:

  • Intel Raptor Lake - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [29.09.2022]
  • Najlepsze ultrabooki i laptopy do biznesu 2022

Laboratoria Intela pracują jednak nad nową technologią bazującą na fotonice krzemowej, której zasada działania (w skrócie) przedstawia się następująco: niosące zakodowane dane elektrony przyjmują w światłowodzie formę fotonów (dzięki temu poruszają się znacznie szybciej), aby na wyjściu ponownie przejść do postaci elektronów.

Dzięki nowemu interfejsowi transmisji danych mogą one być przesyłane (teoretycznie) z maksymalną prędkością 50 Gb/s na dystansie sięgającym 100 metrów. Intel przekonuje, że będzie on gotowy do wykorzystania przez producentów sprzętu w 2015 roku.

Nowa technologia może znaleźć zastosowanie w telewizorach oraz urządzeniach typu set-top box (dzięki niej możliwe będzie przesyłanie strumienia wideo o jakości znacznie lepszej od oferowanej przez format Full HD (1080p)). Wykorzystana zostanie także do transmisji danych pomiędzy urządzeniami takimi jak smarftony, komputery PC i tablety.

Intel podczas zorganizowanej w środę w Nowym Jorku konferencji pokazał również makiety kabli, z których ma korzystać nowa technologia. Co ważne, są one cieńsze od wykorzystywanych obecnie w technologii Thunderbolt oraz USB 3.0.

Warto też wspomnieć, że badania nad fotoniką krzemową prowadzi wiele firm, w tym Sun, IBM i Hewlett-Packard.