Intel udostępnia własnego Androida 4.2.2. Oferuje Windows 8 Dual-Boot

Intel przygotował roboczą wersję systemu Android-IA, który bazuje na kodzie źródłowym Androida 4.2.2. Obecnie wspiera on tablety korzystające z procesorów i5.

Przez ostatnie sześć miesięcy inżynierowie Intela z Open Source Technology Center pracowali nad ciekawym projektem "Android on Intel Architecture" mając na celu dostosowanie kodu źródłowego Android Open-Source Project do pracy na tabletach zbudowanych w oparciu o architekturę x86.

Ich najnowszy produkt, czyli oparty na kodzie Androida 4.2.2 Jelly Bean roboczy system (pre-alpha) Android-IA ujrzał właśnie światło dzienne. Wyróżniają go m.in. następujące cechy:

- dual-boot dla systemów z Windows 8

- najnowsze jądro Linux 3.8.0

- interaktywny instalator

- UEFI

- podpisane moduły

- Ethernet

- brak obsługi Bluetooth

Obecnie Android-IA obsługuje następujące tablety: Acer Iconia W700, Lenovo X220T i X230T oraz Samsung XE700T. Jeżeli chodzi o smartfony projekt nie przewiduje na razie dla nich wsparcia.

Ktoś chętny?

Sądzę, że Intelowi należy się duży szacunek za prace nad projektem "Android on Intel Architecture". Warto zadać sobie jednak pytanie, czy projektem tym zainteresują się osoby posiadające tablety z Windows 8? Czy będą one chciały instalować na swoich wydajnych maszynach również Androida? Jak sądzicie?

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o smartfony. Gdyby Intel zdecydował się je z czasem wesprzeć, użytkownicy smartfonów z procesorami Atom Medfield otrzymaliby bardzo przydatne wsparcie. Ponadto działania te mogłyby mieć pozytywny wpływ na zjawisko fragmentacji, za które odpowiada zarówno Google, jak i producenci sprzętu.


Zobacz również