Intel unowocześnia Pentium III

Zmniejszenie rozmiarów bramek tranzystorów do zaledwie 100 nanometrów pozwoli inżynierom Intela na konstruowanie procesorów taktowanych zegarem 800 MHz.

Na międzynarodowej konferencji poświęconej urządzeniom elektronicznym (International Electron Devices Meeting) Tahir Ghani, starszy inżynier Intela, przedstawił nowe osiągnięcia firmy w dziedzinie tworzenia układów scalonych. Dzięki ulepszeniu technologii oczyszczania w procesie "nacinania" krzemowych płytek udało się zmniejszyć bramki tranzystorów z dotychczasowych 130 nm (0,13 mikrona) do 100 nm. Mniejsze rozmiary bramek to mniejsza pojemność elektryczna elementów, a więc możliwość zwiększenia podawanego napięcia (z 1,2 do 1,5 V), a tym samym zwiększenie szybkości procesora.

Jak powiedział T. Ghani: "Wykonaliśmy już takie układy, ale nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek. Ulepszone procesory Pentium III taktowane są częstotliwością ponad 800 MHz. Ich wytwarzanie jest tanie, bo nie wymaga wprowadzenia istotnych zmian i kolejnych etapów w procesie produkcji. Łatwiej nam także kontrolować rozmiary chipów, co ma znaczenie dla powtarzalności rezultatów i tym samym rzetelności prac".

Więcej informacji: www.intel.com