Intel uważa, że wiele rdzeni w smartfonach z Androidem nie ma obecnie sensu

Mike Bell z firmy Intel przedstawił interesującą opinię na temat wielordzeniowych procesorów wykorzystywanych przez smartfony pracujące pod kontrolą Androida. Jego zdaniem obecnie marnują one tylko swoją moc.


Jak pamiętamy, Intel zamierza wkroczyć już na rynek smartfonów wraz z jednordzeniowym procesorem Atom (Medfield), który został wykorzystany przez Lenovo w smartfonie K800. Niestety pod względem ilości oferowanych rdzeni wypada on bardzo blado na tle konkurencji, która w oparciu o architekturę ARM dostarczyła już na rynek nie tylko dwurdzeniowe układy SoC, ale także układy mogące się pochwalić czterema rdzeniami.

Co na to Intel?

No właśnie, tutaj możemy przejść do interesującej wypowiedzi Mike'a Bella, który jednoznacznie stwierdził, że dostarczanie na rynek przenośnych urządzeń wielordzeniowych układów obecnie nie ma większego sensu, gdyż Android nie jest po prostu w stanie wykorzystać ich możliwości.

Powołał się przy tym na przeprowadzone przez jego firmę wewnętrzne testy, z których jednoznacznie wynika, że jednordzeniowy Medfield pokonuje pod względem szybkości wielordzeniowe implementacje (niestety nie chciał podać żadnych konkretnych przykładów) słabo radzące sobie z odpowiednim przydziałem zadań dla poszczególnych rdzeni.

Czy to wina Google?

Nie, a przynajmniej nie tylko. Bell twierdzi bowiem, że za taki stan rzeczy w znacznym stopniu odpowiadają również producenci procesorów, którzy nie przykładają zbyt wielkiej wagi do optymalizacji swoich wielordzeniowych produktów w celu zapewnienia ich lepszej współpracy z Androidem.

Zadeklarował jednocześnie, że gdy Intel wprowadzi na rynek mobilny procesor dysponujący większą liczbą rdzeni, będą one wykorzystywane w 100 procentach.

Dlaczego teraz?

Powstaje pytanie, dlaczego Inlel właśnie teraz postanowił podzielić się swoimi wątpliwościami na temat złego radzenia sobie Androida z wieloma rdzeniami. Być może dlatego, że na rynek trafiają właśnie pierwsze smartfony z procesorami Intel Atom Medfield i systemem Google'a...

____________________

Co sądzicie na ten temat? Czy przynajmniej w części zgadzacie się z Intelem?