Intel vs AMD. W tej jednej kwestii niebiescy zdecydowanie wygrywają! Domyślasz się o co chodzi?

Intel przedstawił najnowszy raport, w którym chwali się swoją wyższością nad układami konkurencji. W czym niebiescy są lepsi od AMD?

Intel opublikował w sieci najnowszy raport, który dotyczy bezpieczeństwa komputerów. Ze względu na niesamowitą złożoność sprzętu komputerowego, ogromną ilość oprogramowania oraz stałe połączenie z siecią niemożliwe jest całkowite załatanie systemów i podzespołów. Luki, błędy i exploity to chleb powszedni dla producentów sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. Ważne jest, aby na bieżąco łatać wszystkie odkryte błędy i robić to najlepiej przed upublicznieniem informacji o nich.

Jeden z procesorów firmy Intel
fot. PCWorld

Jeden z procesorów firmy Intel

fot. PCWorld

Niebiescy jakiś czas temu mierzyli się z krytycznymi lukami. Mowa o osławionych złą sławach dziurach o nazwach Meltdown oraz Spectre, które zostały wykryte jakiś czas temu.

Zobacz również:

  • Intel Core i9-13900K dużo szybszy niż 12900K
  • Polecane zestawy komputerowe – sierpień 2022
  • Składasz gamingowy komputer? Sprawdź najlepsze procesory do gier w 2022 roku

Intel informuje, że zakończył złą passę z lukami w zabezpieczeniach swoich urządzeń. Niebiescy podsumowali 2021 rok i doszli do wniosku, że ich produkty są bezpieczniejsze od układów konkurencji.

Przykładowo procesor Core i7-12700K w 2021 roku borykał się z szesnastoma lukami. Dziesięć z nich znalazł sam producent, a kolejne sześć odkryto dzięki Intel Bug Bounty.

Podatności procesorów w 2021 roku
Źródło: intel via notebookcheck

Podatności procesorów w 2021 roku

Źródło: intel via notebookcheck

Z badań wynika, że w 2021 roku procesory AMD Ryzen dotknięte zostały 31 lukami w zabezpieczeniach. Mowa o dwukrotnie większej ilości incydentów.

Co ciekawe statystyki te dotyczą tylko procesorów. W przypadki kart graficznych proporcje są odmienne. W układach AMD odkryto 27 luk, a w modelach Intela aż 51.