Intel w domu i w zagrodzie

Już w grudniu minionego roku zanosiło się na to, że Intel będzie poszukiwał nowych rynków zbytu dla swoich produktów. Sytuacja wyklarowała się po styczniowej reorganizacji firmy: efektem przekształceń było między innymi pojawienie się działu o nazwie Digital Home Group, który zajmować się będzie m.in. projektami z zakresu elektroniki użytkowej.

Przyszłość

Don MacDonald, szef Digital Home Group, wraz z Seanem Maloneyem przedstawili plany, z których jasno wynika, że Intela bardzo interesuje elektronika wykorzystywana powszechnie w przeciętnym gospodarstwie domowym. Obecnym celem dwóch głównych linii badawczych DHG jest:

- stworzenie nowych, specjalistycznych procesorów zajmujących się obróbką obrazu

- przystosowanie układów Pentium M do komputerów desktop.

Na pierwszą linię składają się procesory zwiększające wydajność cyfrowych wyświetlaczy. Ich nazwy robią naprawdę dobre wrażenie (Rembrandt Digital Display, Matisse Digital Video De-Interfacer oraz Monet Integrated Multimedia Display), trudno się jednak domyślić, na czym dokładnie miałaby polegać rewolucyjność rozwiązań.

Dużo łatwiej o gwiazdę w drugiej linii badawczej. Jest nią zdecydowanie pracujący z wykorzystaniem dwujądrowego procesora Yonah - mającego pojawić się w masowej produkcji w 2006 roku - komputer desktop wielkości przeciętnego notebooka.

Jak podkreśla niezależny analityk, członek The Envisioneering Group, Peter Glaskovsky, przeciętny użytkownik komputera preferuje urządzenia małe i ciche, a skonstruowanie takich możliwe jest tylko przez wykorzystanie części montowanych zwykle w komputerach przenośnych.

Teraźniejszość

Omówione powyżej plany dotyczą nieco dalszej przyszłości, natomiast lada dzień Digital Home Group zaprezentuje platformę Anchor Creek wykorzystującą Pentium D bądź też, specjalnie dla użytkowników o wyższych wymaganiach, Pentium Extreme Edition 840. Ten drugi procesor dysponuje tak wielką mocą obliczeniową, że ma dawać możliwość jednoczesnego oglądania filmów wideo i grania (na dwóch różnych wyświetlaczach) bez jakichkolwiek problemów z wydajnością.


Zobacz również