Intel w pięciu smakach


Testy, czyli jak nam brutalne życie tabelę zdemolowało

Kierując się powyższymi opisami, można by się pokusić o ustalenie wyników testów nawet przed ich przeprowadzeniem. Jak się okazało, wszelkie przewidywania byłby jednak nietrafne. Najpierw przetestowaliśmy płyty ASUS Rampage i Maximus Formula. Okazało się, że Maximus jest konstrukcją tak doskonale dopracowaną, że bez większego problemu pokonał młodszego Rampage z nowszym chipsetem. Podczas testów pamięci pracowały z szybkością 1066 MHz i dość "łagodnymi" czasami dostępu 5-5-5-15. Wydawało się, że ulegną Maximusowi Extreme, który wyposażony w pamięci DDR3 1333 MHz powinien uzyskać nad nimi niewielką przewagę. I pewnie tak by się stało, gdyby do głosu nie doszła jedna z wad chipsetu Intela - niewielka liczba mnożników pamięci. Byliśmy zdziwieni, gdy wyszło na jaw, że w połączeniu z naszym testowym procesorem - Core 2 Extreme QX6700, pracującym z FSB 266 MHz - maksymalna szybkość pamięci to 1066 MHz. W tym wypadku płyta musiała ulec modelom z modułami DDR2. To wszystko sprawiło, że testowany jako czwarty Foxconn Mars miał spore szanse na zwycięstwo. I ponownie napotkaliśmy przeszkodę - Foxconn odmówił pracy z naszymi pamięciami działającymi z szybkością 1066 MHz i pozwalał na stabilną pracę systemu jedynie w ustawieniu 800 MHz. To oczywiście wpłynęło na wyniki testów wydajności.

Parafrazujac stare przysłowie, gdzie czterech się bije tam piąty korzysta, tak więc cały test wygrywa ASUS Striker II z traktowanym po macoszemu chipsetem NVIDII. Zdecydowały nie ogromne zalety, a brak wady - nie ma problemu z mnożnikami pamięci i mogły one pracować ze swoją nominalną szybkością 1333 MHz.

Choć początkowo taki wynik całego testu wzbudził w nas pewien protest, po dokładniejszym przemyśleniu przestaliśmy się dziwić. Chipset NVIDII ustępuje Intelowi, ale kto naprawdę wymaga FSB powyżej 500 MHz? Nieprzyzwoicie duży pobór prądu martwi, ale tylko na tle np. AMD 790FX, zużywającego 10 W. Jeśli porównać 50 W 790i SLI NVIDII z około 40 W Intela X38/X48, to różnica staje się mało znacząca, całkowicie niwelowana przez pobór mocy takich podzespołów, jak procesor czy karta graficzna.

Problemem pozostaje już tylko emisja ciepła, ale skoro producenci zdecydowali się na produkcję płyt, to znaczy, że nie będzie zakłócała stabilności systemu, nawet przy zamkniętej obudowie.

Nasz test wygrywa ASUS Striker II. Zwycięża, ponieważ w stosowanym przez nas środowisku testowym okazał się lepszy od pozostałych płyt, nie wykazując większych wad. Oczywiście sytuację zmieniłoby zastosowanie procesora pracującego z FSB 333 MHz, ale tak samo mogłyby ją zmienić "agresywne" czasy dostępu pamięci na płytach z DDR2. My w podsumowaniu musimy się trzymać uzyskanych wyników - tyleż niespodziewanych, co racjonalnie wytłumaczalnych i przez to jak najbardziej logicznych.

ASUS Striker II Extreme

Intel w pięciu smakach

ASUS Striker II Extreme

Wady i zalety chipsetu NVIDII zamontowanego w Strikerze przedstawiliśmy w zasadniczej części artykułu i nie ma potrzeby do nich wracać. Striker II to płyta o bardzo udanej konstrukcji, pozwalającej łatwiej poradzić sobie z dużą emisją ciepła. Już standardowo jej rozbudowany układ chłodzenia utrzymuje dość niską, jak na ten chipset, temperaturę. Dodatkowo, podobnie jak pozostałe opisywane modele ASUSA, płytę przystosowano do chłodzenia cieczą.

Nie powietrzem, to cieczą

Dzięki temu bez żadnego problemu można jeszcze bardziej obniżyć temperaturę jej układów. Po zamknięciu obudowy z dwoma lub trzema GeForce'ami 8800 GTX/Ultra otrzymujemy komputer, mogący z powodzeniem spełniać funkcję piecyka. Wówczas ciecz często okazuje się jedynym rozsądnym sposobem na pozbycie się nadmiaru ciepła. Kolejną cechą, charakterystyczną również dla pozostałych płyt ASUSA, jest przeniesienie kodeka dźwięku wraz z wyjściami minijack na oddzielną kartę, umieszczaną w specjalnie dla niej przystosowanym złączu PCIE. Według ASUSA, ma to podnieść jakość dźwięku przez zminimalizowanie szumów. W czasie testów rozwiązanie nie udowodniło tego typu przewagi nad identycznym kodekiem zintegrowanym na płycie, ale mimo to ma ono swoje zalety. Po pierwsze, umożliwia lepsze rozplanowanie elementów samej płyty, po drugie, gdy zechcesz cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakość z dobrej karty, można po prostu wyjąć całość i schować do pudełka, nie zajmując się wyłączaniem kodeka w BIOS-ie. Nawet przystosowanie płyty do pracy z pamięciami DDR3 w tym wypadku trudno uznać za wadę. Ogólny koszt komputera uzasadniającego zakup Strikera sprawia, że kilkaset dodatkowych złotych na RAM w niewielkim stopniu wpływa na jego cenę.

Intel w pięciu smakach

Werdykt PCWK

Obsługiwane procesory Intel Core2 Quad, Core2 Duo, Pentium Dual-Core, Pentium D, Pentium 4

Chipset NVIDIA nForce 790i Ultra SLI

Gniazdo procesora LGA775

Obsługiwane pamięci DDR3

Informacje ASUS

tel. 022 5718000

http://pl.asus.com

Cena 1150 zł