Intel wciąż wierzy w PC - ultrabooki na ratunek

Paul Otellini wypowiedział się w obronie rynku PC. CEO Intela uważa, że nadchodzące w 2012 roku ultrabooki pomogą w powstrzymaniu spadku sprzedaży komputerów, zagrożonych mobilną tabletowo-smartfonową rewolucją.

Intel Ultrabook

- Intel kocha PC - powiedział Paul Otellini podczas Dell World. Podkreślił, że pecety są bardzo wszechstronne. Szef Intela widzi jednak trwającą właśnie mobilną rewolucję, mówiąc o tym, że “rewolucja PC została jednak powstrzymana na kilka lat".

Sprzedaż PC poniżej oczekiwań

Na razie ogólna sprzedaż komputerów PC spada i jest poniżej oczekiwań (zarówno według firm IDC, jak i Gartner). Wina za słabą sprzedaż analitycy przypisują kryzysowi ekonomicznemu oraz inwazji tabletów.

Zobacz również:

  • Najlepsze ultrabooki i laptopy do biznesu 2022 [RANKING]
  • Intel Raptor Lake - data premiery, ceny, specyfikacja techniczna [21.01.2022]

Ultrabooki uratują rynek PC?

Wcześniej Intel zapowiedział już nowy rodzaj laptopów czyli tzw. ultrabooki, które charakteryzują się niezwykle smukłymi rozmiarami i bardzo mała wagą, mające konkurować z tabletami. Niestety zbyt wysokie ceny (powyżej tysiąca dolarów czyli ponad 3 tys. zł) spowodowały krytykę z ust niektórych analityków.

Intel inwestuje w ultrabooki - ceny będą niższe od zapowiadanych?

Żeby ultrabooki były bardziej opłacalne dla klientów, Intel postanowił zainwestować 300 milionów USD, tworząc fundusz, który ma pomóc dostawcom komponentów ciąć koszty. Intel ma nadzieję, że dzięki specjalnemu funduszowi, ceny ultrabooków zaczną spadać znacznie szybciej.

Windows 8 - ostatnia nadzieja dla PC?

Otellini zapowiedział, że ultrabooki Intela pojawią się dopiero w 2012 roku. W tym samym roku pojawi się na rynku WIndows 8 i to ten system ma napędzać sprzedaż ultrabooków. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Na pewno ultrabooki w wysokich cenach nie mają czego szukać na rynku. Ale jeżeli ceny będą niższe i dojdzie do tego udany system Windows 8... Wtedy może ultrabooki zatrzymają spadkowy trend PC. Tylko na jak długo? A co Wy o tym myślicie? Wolicie pecety i laptopy czy tablety i smartfony?