Intel: wkrótce nowy Classmate PC

Intel ma wkrótce przekazać do publicznej wiadomości informacje o trzeciej generacji laptopów Classmate PC - na dzień dzisiejszy wiadomo, że komputery te będą wyposażone w nowe podzespoły i oprogramowanie, co ma uczynić z nich maszyny bardziej przyjazne użytkownikom.

Szczegółów, np. danych dotyczących konfiguracji sprzętowej laptopów nie ujawniono - podobnie rzecz wygląda z cennikiem oraz dokładną datą wejścia do sprzedaży. Oficjalna prezentacja komputerów ma jednak nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Nowe Classmate PC mają charakteryzować się odświeżonym wyglądem. W tym zakresie zmiany we wzornictwie komputera wprowadzone zostaną w głównej mierze w oparciu o opinie uzyskane przez Intela od nauczycieli i uczniów, korzystających z wcześniejszych wersji maszyny.

Laptop został zaprojektowany jako platforma edukacyjna dla młodzieży w krajach rozwijających się i taką też rolę pełnił początkowo. Druga generacja tych komputerów, zaprezentowana na początku 2008 r., została już udostępniona na szerszym rynku.

Obecnie, laptop dostępny jest w 35 krajach, w ofercie ok. 30 producentów pecetów, którzy proponują go klientom pod własnymi markami (np. w Wielkiej Brytanii Actronix sprzedaje go jako JumPC za równowartość 476 dolarów).

Równocześnie Intel ogłosił, że wyposażenie Classmate 2 ulegnie aktualizacji - w komputerach zagoszczą m.in. układy Intel Atom 1,6 GHz i 1 GB pamięci RAM (wcześniej były to Celerony 900 MHz i 256 MB RAM-u).