Intel wkrótce przedstawi technologię 32 nm

Na konferencji IEDM (International Electron Devices Meeting), która odbędzie się w połowie grudnia w San Francisco, Intel zamierza przedstawić oficjalne informacje na temat technologii 32 nm. Pierwsze procesory wyprodukowane w tej technologii mają trafić na rynek już w przyszłym roku.

Z dokumentów udostępnianych na życzenie poprzez stronę informującą o konferencji możemy dowiedzieć się kilku ciekawych wstępnych informacji. Zbudowany przez intela chip składa się z prawie 2 miliardów tranzystorów, pracuje z częstotliwością 3,8 GHz przy napięciu 1,1 wolta, a do jego produkcji wykorzystano technologię high-k/metal gate drugiej generacji.

Wprowadzając w przyszłym roku na rynek pierwsze procesory opracowane w tej technologii Intel zamierza spełnić swoje obietnicę, jaką dał ponad rok temu. Przedstawił on wtedy pierwszy 32 nm procesor, jednak żadne szczegółowe dane na jego temat nie zostały ujawnione. Obiecywał on również, że pierwsze procesory trafią na rynek za około 2 lata.

Jeśli okaże się to prawdą, to będzie to poważny krok naprzód dla całej firmy. Dzięki procesorowi wykonanemu właśnie w takiej technologii, Intel będzie w stanie wejść na rynek urządzeń mobilnych charakteryzujących sią małym zapotrzebowaniem na energię i wykorzystujących procesory z rodziny x86. Technologia 32 nm pozwoli również na zaoferowanie procesorów z wbudowaną kartą graficzną charakteryzujących się dużą mocą obliczeniową oraz konkurencyjną ceną.