Intel wprowadza Centrino 2

Dzisiaj debiutuje nowa platforma mobilna Intela. Producent po raz pierwszy od prezentacji w 2003 roku platformy Centrino zdecydował się na nadanie jej nowej nazwy. Otrzymujemy Centrino 2, co zdaniem Intela jest oznaką wyjątkowo głębokich zmian komponentów wchodzących w skład notebooków. Czy rzeczywiście jest to rewolucja czy mamy po prostu do czynienia z kolejną ewolucją procesorów, chipsetów i kontrolerów sieciowych? Przybliżamy elementy nowej platformy, która już wkrótce będzie obowiązującą w nowych notebookach.

Platforma Centrino to zestaw komponentów wchodzących w skład notebooków opatrzonych specjalnym logo Intela. W jej skład wchodzi procesor mobilny, chipset oraz kontroler sieci WiFi. Wszystkie komponenty pochodzą od Intela, choć w tym aby notebook opatrzony był odpowiednim logo nie przeszkadza np. zastosowanie dodatkowej karty graficznej ATI, NVIDII czy innego producenta. Co nowego znajdziemy w nowej platformie?

Historia Centrino w pigułce

2003 - Pierwsza generacja notebooków opartych na technologii procesorowej Intel Centrino wprowadza koncepcję zintegrowanej platformy PC zaprojektowanej specjalnie pod kątem użytkowników mobilnych. Cienkie, lekkie notebooki oferują wysoką wydajność, bezprzewodową łączność i stosunkowo długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

2004 - Częstotliwość taktowania mobilnego procesora Intel Pentium M, który stanowi kluczowy element systemów Intel Centrino, wzrasta do 2,13 GHz. Systemy są wyposażone we wbudowaną łączność Wi-Fi oraz opcjonalne anteny Bluetooth albo karty komórkowe/WWAN+

2005 - W styczniu 2005 roku Intel wprowadza następną generację technologii procesorowej Intel Centrino, aby zwiększyć wydajność i stopień bezpieczeństwa w zastosowaniach korporacyjnych.

2006 - Do sprzedaży wchodzi procesor Intel Core 2 Duo. W laptopach opartych na technologii procesorowej Intel Centrino Duo zapewnia on nawet, dwukrotnie większą wydajność podczas zadań intensywnie wykorzystujących procesor, takich jak praca wielozadaniowa, a jednocześnie jest znacznie bardziej energooszczędny.

2007 - Intel wprowadza technologię procesorową Intel Centrino Pro przeznaczoną dla wydajnych laptopów, które mogą być zdalnie zarządzane przez działy IT, co zapewnia szybsze rozwiązywanie problemów, większy stopień bezpieczeństwa i ściślejszą kontrolę nad sieciami PC.

2008 - Najnowsza generacja technologii procesorowej Intel Centrino jest napędzana przez 45-nanometrowy procesor Intela - Core 2 Duo - i zapewnia wyższą wydajność w aplikacjach multimedialnych, łączność bezprzewodową oraz dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Procesory

Jak zwykle przy wymiany platformy mobilnej, Intel zmodyfikował wszystkie najistotniejsze podzespoły. Procesorem jest Penryn, który oprócz dobrze znanych już modeli występuje także w nowych wersjach pracujących z wyższymi częstotliwościami taktowania. Procesor wykonany jest w technologii 45 nm, co sprawia, że oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do zapotrzebowania na energię. Pobór mocy nowych procesorów to maksymalnie 25W. Przyspieszeniu z 800 do 1066 uległa częstotliwość taktowania szyny systemowej oraz pojemność pamięci podręcznej L2 - do 6 MB (w procesorach Merom maksymalnie 4 MB).

Intel wprowadza Centrino 2

Nowości platformy Centrino 2

Oferta nowych procesorów prezentuje się następująco:

-X9100 (3.06 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 44w TDP, odblokowany mnożnik)

-T9600 (2.80 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 35w TDP)

-T9400 (2.53 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 35w TDP)

-P9500 (2.53 GHz, 1066 MHz FSB, 6MB L2 Cache, 25w TDP)

-P8600 (2.40 GHz, 1066 MHz FSB, 3MB L2 Cache, 25w TDP)

-P8400 (2.26 GHz, 1066 MHz FSB, 3MB L2 Cache, 25w TDP)