Intel wprowadza na rynek procesor Atom

Procesor Intel Atom (znany wcześniej pod kodową nazwą Silverthorne) oraz technologia Intel Centrino Atom to nowa oferta Intela dla rynku mobilnych urządzeń internetowych (MID).

Jest miniaturowy układ o bardzo niskim poborze mocy ok. 2 watów, którego pierwsza wersja jest przeznaczona do instalacji w małych przenośnych komputerach, urządzeniach multimedialnych lub terminalach, ale firma zapowiada, że kolejne modele zostaną przystosowane również do pracy w telefonach komórkowych nowej generacji.

Atom ma nową architekturę opracowaną od podstaw, ale jest zgodny z IA86. Oznacza to, że wykorzystujące go urządzenia mogą pracować pod kontrolą takich systemów jak Windows XP, a nie tylko okrojonej, specjalizowanej wersji Windows Mobile. Jest to pomysł zakładający, że na rynku będzie rósł popyt na miniaturowe urządzenia komputerowe o pełnej funkcjonalności PC.

Procesor współpracuje ze specjalnie zaprojektowanym dla niego chipsetem ze zintegrowaną grafiką - Intel System Controller Hub (o wymiarach kilkakrotnie większych od CPU), które są podstawą zestawu określanego jako Centrino Atom. Interesujące, że inaczej niż w wypadku znanych wcześniej wersji Centrino, Intel dopuścił możliwość instalacji przez producentów sprzętu układów do obsługi komunikacji bezprzewodowej pochodzących od innych firm i mimo to umieszczanie na nich logo Centrino Atom.

Intel System Controller Hub został również zaprojektowany od podstaw. Jest to energooszczędny układ, który integruje grafikę 3D, wspomagane sprzętowo dekodowanie wideo 720p i 1080i, a także kombinację mechanizmów wejścia-wyjścia znanych z komputerów stacjonarnych takich, jak PCI Express, host i klient USB, SDIO oraz kontroler dysków PATA (dyski SATA nie są obsługiwane).

Pierwsze urządzenia MID, bazujące na tym rozwiązaniu Intela, producenci sprzętu zamierzają wprowadzić na rynek latem tego roku. Mają one pozwolić klientom komunikować się, bawić, sprawdzać informacje i pracować podczas podróży. Oczekuje się, że ta platforma Intela stanie się podstawą dla nowej klasy przenośnych internetowych odtwarzaczy wideo, urządzeń nawigacyjnych, wielofunkcyjnych tabletów i innych produktów konsumenckich.

Intel Atom będzie oferował szybkość do 1,86 GHz, obsługiwał technologię Enhanced Intel SpeedStep, a wybrane modele będą wyposażone w technologię Intel Hyper-Threading.