Intel wprowadza nową generację procesorów Atom

Firma Intel wprowadza na rynek nowe procesory Atom o niskim poborze energii. Są przygotowane w oparciu o platformę Cedar Trail i posiadają liczne usprawnienia, dzięki którym mają osiągać znacznie lepszą wydajność grafiki i oprogramowania niż ich poprzednicy.

Intel Atom
Dwa nowe procesory Atom skierowane są dla pecetów o podstawowych zastosowaniach oraz dla komputerów all-in-one. Urządzenia te służą głównie do korzystania z internetu, odtwarzania multimediów i obsługi pakietów biurowych. Dwurdzeniowe Atomy oparte na platformie Cedar Trail (proces technologiczny 32 nm) cechują się wydajnością, która pozwala im na płynne odtwarzanie filmów Blu-ray.

Nowe procesory to następcy poprzedniej generacji Atomów opartych na platformie Pine Trail (proces technologiczny 45 nm), które krytykowane były za niską wydajność przy wyświetlaniu filmów. Netbooki z nowymi procesorami Atom trafią na rynek w czwartym kwartale. Zaprezentowane je już w czasie konferencji IDF.

Zobacz również:

  • Arc A770 i A750 - ile kosztują? Gdzie kupisz? [28.06.2023]

Ostatnio, netbooki nie sprzedają się tak dobrze jak do niedawna. Wynika to z większej popularności tabletów. Mimo to, Intel inwestuje w nowe procesory Atom, by zapewnić większe możliwości w dziedzinie tanich komputerów podstawowego użytku i netbooków, w których ważna jest energooszczędność. W nowej klasie urządzeń wspieranych przez Intela, czyli tzw. ulatrabookach, stosowane są jednak wydajniejsze procesory z serii Core.

Atom D2700 działa z częstotliwością 2,13 GHz i kosztuje 52 dolary. Jest w stanie obsługiwać dwa wątki na rdzeń. D2500 może obsługiwać tylko jeden wątek na rdzeń. Taktowany jest zegarem o częstotliwości 1,86 GHz, a jego cena wynosi 42 dolary. Procesory mają 1 MB cache, obsługują interfejsy HDMI i DisplayPort oraz do 4GB pamięci.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: