Intel wprowadza nowe nazwy - poznaj Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A

Intel zaprezentował swoje plany, a wraz z nimi nowe nazewnictwo układów.

Intel zapowiada całkowitą zmianę nazewnictwa procesorów i zamierza mierzyć je nie w nanometrach, ale angstremach. Czy one są? Jak podaje Wikipedia:

Angstrem – jednostka długości równa 10−10 m. Oznaczenie: Å. Nie jest jednostką układu SI. Służy do liczbowego wyrażania wartości bardzo małych długości, porównywalnych z rozmiarami atomów. Często stosowany w chemii i fizyce przy opisywaniu obiektów i zjawisk zachodzących w skali atomowej (...) Jednostka ta używana jest też do oznaczania długości fal promieniowania, np. widzialnego, ultrafioletowego, rentgenowskiego

Nowa terminologia będzie związana z technologią procesu produkcyjnego. SuperFIN, czyli używana aktualnie litografia 10 nm zmieni się w Intel 7. W ten sposób producent "staje na tej samej linii", co AMD, które używa do produkcji procesorów Ryzen litografii 7 nm. Przez lata obaj producenci nazywali swoje układy na podstawie procesu produkcyjnego lub węzłów procesowych. Pierwsze określenia mówiły o mikronach, obecnie mamy nanometry. Teraz Intel chce wprowadzić nowe określenia metryczne, których podstawą będzie wydajność na wat.

Intel wprowadza nowe nazwy - poznaj Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A

Tak więc - pojawi się nowa nomenklatura, kończąca "epokę nanometrów". Zastąpią je angstremy i wydajność na wat. I to przedstawicielami tej nowej epoki będą układy Intel 7, Intel 4, Intel 3 oraz Intel 20A. W nazwie zawarta jest właśnie ta wydajność, będąca kluczowym parametrem technicznym. Tak będzie to wyglądać:

Intel wprowadza nowe nazwy - poznaj Intel 7, Intel 4, Intel 3, Intel 20A

Procesory Alder Lake, stworzone w ulepszonym procesie SuperFIN, będą miały wydajność od 10-15% większą na wat od poprzedników, równocześnie zmniejszy się zapotrzebowanie energetyczne. No dobra, taka duża ilość informacji może wywołać zamieszanie, więc warto zrobić małe podsumowanie:

  • Intel 10nm SuperFIN - w produkcji, będzie to 11. generacja Tiger Lake;
  • Intel 7 (Intel 10nm Enhanced SuperFin): w produkcji, wydajność 10-15% większa, będą to procesory Alder Lake;
  • Intel 4 (Intel 7nm): drugi kwartał 2021, wydajność większa od 20%, będą to Meteor Lake i Grand Rapids (Xeon);
  • Intel 3: druga połowa 2023, 18% wydajniejsza od poprzedniej generacji;
  • Intel 20A: pierwsza połowa 2024; brak informacji;
  • Intel 18A: 2025. Brak informacji.

Intel chce stać się samodzielnym liderem rynku procesorów, a powyższe plany pokazują, że jest na dobrej drodze. Oczywiście AMD nie zamierza czekać z założonymi rękoma. Jaka będzie odpowiedź konkurenta? Powinniśmy przekonać się o tym wkrótce.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake T - ujawniono całą linię
  • DDR5 6400 MHz przetestowane z Core i5-12600K
  • Procesory AMD mają podatność - wymagana jak najszybsza aktualizacja