Intel współpracuje z 10 producentami tabletów czekających na Windows 8

Intel przyznał, że współpracuje obecnie z 10 producentami, którzy zamierzają wprowadzić na rynek tablety korzystające z jego mobilnych procesorów i pracujące pod kontrolą nadchodzącego systemu Microsoft Windows 8.

Intel to firma znana przede wszystkim z produkcji procesorów dla komputerów PC. Ma ona jednak także poważne plany związane z tabletami i smartfonami.

"Prawdopodobnie pod koniec tego roku zobaczycie wiele tabletów korzystających z procesorów Intela" - powiedział Sean Maloney, wiceszef Intela.

Intel przyznaje, że współpracuje obecnie z 10 producentami, którzy pracują nad tabletami z systemem Microsoft Windows 8. Wśród nich poważną siłę stanowić mają producenci z Chin.

Mobilne procesory Intela

Najnowszy Atom Intela to model Z2460 (Medfield), który przeznaczony jest na rynek smartfonów i tabletów. Pierwszy smartfon, który będzie z niego korzystał to Lenovo K800 mający się pojawić na chińskim rynku w maju. Podobną konstrukcję zamierza w drugiej połowie roku zaprezentować także inny chiński producent - firma ZTE.

Polecamy: Intel przedstawia "smartfonową" architekturę Medfield. Niszczy układy ARM!

Intel pracuje też nad kolejnym mobilnym "tabletowym" chipem o kodowym oznaczeniu Clover Trail (1,8 GHz) oraz dwoma nowymi Atomami: modelem Z2580 (dwa razy wydajniejszy od Z2460) i Z2000 (1,0 GHz, przeznaczony do montażu w "budżetowych" urządzeniach).

Warto na koniec dodać, że Microsoft planuje udostępnić system Windows 8 w październiku.

__________________

Bardzo dobrze, że Intel zamierza wkroczyć na rynek smartfonów i tabletów. Większe ich zróżnicowanie z pewnością będzie korzystniejsze dla konsumentów.