Intel wstrzymuje czasowo dostawę napędów SSD

Intel potwierdził, iż wstrzymuje czasowo dostawę 2,5-calowych napędów SSD opartych na pamięciach flash produkowanych przy użyciu technologii 34 nanometrów (wspólne przedsięwzięcie Intela i firmy Micron). Decyzja jest spowodowana problemem związanym z hasłem, jakie występuje w takich napędach.

Intel i Micron opracowały wspólnie w zeszłym roku układ scalony zawierający pamięć NAND/flash, produkowany w oparciu o technologię 34 nm (pisaliśmy o tym tutaj). Firma informuje, że niekiedy zdarza się iż napędy SSD oznaczone symbolami X25-M i X18-M, zawierające takie pamięci, przestają w pewnych sytuacjach świadczyć usługi, wtedy gdy użytkownik zdecydował się chronić do nich dostęp przez wprowadzenie do dyskowego systemu BIOS hasła.

Intel wstrzymuje czasowo dostawę napędów SSD

Intel pisze, “gdy użytkownik nie definiuje hasła, problem nie występuje. Dostrzeżony błąd nie wpływa w żaden sposób na komputer, sieć czy hasła tworzone na poziomie systemu operacyjnego". Firma informuje jednocześnie, że wie już gdzie znajduje się błąd i zostanie on wkrótce usunięty. W ciągu najbliższych dni Intel udostępni użytkownikom nowe oprogramowanie firmware, które usunie błąd (będzie ono dostępne na tej stronie).

Intel radzi też, “jeśli hasło zostało zdefiniowane w systemie BIOS dysku, proszę go nie próbować usuwać czy zmieniać, bo właśnie wtedy błąd ujawnia się. Jeśli hasło nie zostało zdefiniowane, proszę nie próbować tego robić, a poczekać na pojawienie się nowego oprogramowania firmware".