Intel wybiera Fedorę zamiast Ubuntu

Intel uznał, że Ubuntu nie nadaje się jako baza do dalszego rozwoju systemu Moblin, który ma być stosowany w mobilnych urządzeniach internetowych (MID-ach). Nadchodzące wydanie oprogramowania, Moblin 2.0, zostanie oparte o Fedorę.

Projekt Moblin wystartował mniej więcej rok temu. Jego celem było udoskonalanie oprogramowania open source dla urządzeń przenośnych, włączając w to zarówno system operacyjny, jak i aplikacje służące do zarządzania sprzętem oraz - użytkowe.

W Moblinie 2.0, który ma ujrzeć światło dzienne 19 sierpnia, Intel zrezygnował z Ubuntu na rzecz Fedory. Ponoć decyzja była podyktowana faktem, że paczki oprogramowania (RPM-y) w Fedorze zawierają informacje o licencji, co umożliwia deweloperom instalowanie lub wykluczanie aplikacji właśnie ze względu na ograniczenia dotyczące użytkowania.

Ani format pakietów DEB stosowany w Ubuntu, ani też Apt - narzędzie instalacji i konfiguracji paczek - nie dają deweloperom takich możliwości.

Fedorę wybrano z jeszcze jednego powodu: poprzednie wersje Moblina nie przyciągnęły do platformy zbyt wielu deweloperów. Paradoksalnie, rezygnacja z Ubuntu jako bazy ma to zmienić.

Warto przeczytać: "Re-jigged Intel mobile Linux stack dumps Ubuntu" (w języku angielskim)