Intel wyprzedza AMD na rynku notebooków i desktopów

Chociaż dla AMD rok 2020 był świetny pod względem finansowym, to jednak Intel rządzi na rynku notebooków oraz desktopów. Najnowsze statystyki nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

AMD znacznie zwiększyło swoje udziały na rynku, zwłaszcza w ostatnim kwartale 2020 roku, jednak Intel nadal pewnie zasiada na tronie. We wspomnianym okresie zwiększył swój udział na rynku desktopów i notebooków o 0,8%, a na rynku mobilnym o 1,2%, co pozwoliło mu zachować przewagę nad konkurencją. A warto przypomnieć, że w listopadzie 2020 AMD miało najwyższy w historii udział w rynku notebooków - 20%. Dominacja Intela nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Producentowi udało się uniknąć braku zapasów procesorów, z czym boryka się AMD, ponadto z sukcesem zmieniono technologię produkcyjną z 14nm na 10 nm. Można także zauważyć, że w przeciągu ostatnich miesięcy Intel stawia bardziej na desktopy klasy premium - jednak nie zapomina o tanich zestawach. Procesory dla budżetowych komputerów sprzedają się (jak zawsze) doskonale.

AMD z kolei działa odwrotnie - stawia na procesory w przystępnej cenie. Dzięki temu zanotowało wzrost przychodów większy o 50%. Procesory z rodziny Ryzen sprzedają się jak świeże bułeczki. Jednak Intel ma sporą przewagę i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić - tym bardziej, że Intel Rocket Lake niedługo zacznie podbijać rynek.