Intel zamyka i otwiera

Media donoszą, że Intel ma zamiar sprzedać swoją fabrykę w Jerozolimie. Na sprzedaż prawdopodobnie zostanie wystawiony też zakład w Qiryat Gat, który zajmuje się produkcją pamięci flash.

Kupnem ponoć zainteresowana jest firma STMicroelectronics, jeden z największych na świecie producentów układów scalonych. Eksperci oceniają, że zakład w Qiryat Gat jest wart około 1,5 miliarda dolarów. Fabryka w Jerozolimie jest pierwszą, którą Intel wybudował poza granicami Stanów Zjednoczonych - została ona otwarta w 1985 roku. Przedstawiciele Intela i STMicroelectronics nie chcieli skomentować doniesień o możliwej transakcji.

Intel już od początku ubiegłego roku zamyka jedne fabryki, a otwiera nowe. Podobnie może być i w tym wypadku. Niedawno do mediów dotarła informacja, że półprzewodnikowy gigant chce wybudować w Chinach fabrykę wielordzeniowych procesorów opartych na technologii 65 nanometrów. Jeszcze w bieżącym roku produkcję ma rozpocząć Fab 32 - położona w Arizonie fabryka 45-nanometrowych układów, a w przyszłym roku ruszy kolejny zakład w Izraelu.

Poza Jerozolimą i Qiryat Gat Intel ma jeszcze w Izraelu zakłady w Hajfie, Petach Tikva i Yakum.