Intel zapowiada nowe napędy SSD

Intel przygotowuje się do wprowadzenia na rynek tanich napędów SSD o pojemności 40 GB, które będą instalowane w serwerach, pełniąc w nich rolę elementu "boot drive" (dysk rozruchowy). Napędy (kosztujące ok. 120 USD) będą mogły być stosowane również w notebookach i netbookach.

Intel zapowiada nowe napędy SSD

X25-V

Napędy X25-V (robocza nazwa Glen Brook) są już testowane przez wybranych dostawców systemów komputerowych. Produkcja urządzenia na masową skalę (opartego na pamięci flash/NAND typu MLC) ma ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Intel pracuje też na szybkimi i pojemnymi napędami SSD klasy "enterprise", zdolnymi przechowywać do 200 GB danych. Firma oferuje obecnie napęd podobnej klasy (X25-E), dostępny w wersjach o pojemności 32 i 64 GB.

Nowe napędy "enterprise" będą produkowane w oparciu o pamięci flash/NAND typy SLC (Single-Level Cell) i mają być o 40% tańsze niż napędy X25-E (biorąc pod uwagę koszt przechowywania jednego gigabajta danych). Intel zapowiada, że napędy te pojawią się w jego ofercie w połowie 2010 r.