Intel zapowiada procesor dedykowany dla systemów pamięci masowych

Intel zapowiada, że w grudniu tego roku wprowadzi na rynek nowy procesor przeznaczony do instalowania w systemach pamięci masowych. Będzie to układ Jasper Forest oparty na tej samej architekturze co procesory Nehalem, wspierający szereg technologii (takich jak np. RAID), które są stosowane w systemach pamięci masowych NAS i SAN.

Procesor (przystosowany również do obsługiwania takich aplikacji, jak IPTV czy VoIP) będzie oferować funkcjonalności pozwalające konfigurować systemy RAID (np. tak, aby pracowały w trybie RAID 5 czy 6). Procesor będzie zawierać koncentrator I/O i będzie ściśle zintegrowany z magistralą PCIe, dlatego w systemach opartych na układzie Jasper Forest nie będzie potrzeby instalowania zewnętrznych przełączników PCIe.

Intel informuje, że procesor będzie produkowany w kilku wersjach, różniących się między sobą ilością rdzeni obliczeniowych i częstotliwością zegara. Układ zawierający jeden rdzeń ma pobierać 23 W mocy, a układ zawierający cztery rdzenie będzie pobierać 85 W mocy.

Procesor będzie chronić dane przed skutkami awarii zasilania, obsługując funkcjonalność Integrated Asynchronous Dynamic Random Access Memory Self-Refresh Memory. Opcja ta wykrywa automatycznie brak zasilania i uruchamia natychmiast sekwencję poleceń, które zapobiegają utracie danych.

Procesor został tak zaprojektowany, aby mógł w przyszłości pracować zgodnie ze specyfikacją Storage Bridge Bay. Prace nad tą specyfikacją (dzięki której karty zawierające kontrolery pamięci będzie można dołączać bezpośrednio do macierzy dyskowych, a nie do oddzielnych gniazd, jak ma to miejsce obecnie) cały czas trwają.