Intel zapowiada układy Atom Bay Trail SoC z wbudowanymi modemami LTE

Intel zaprezentował nowe układy Bay Trail SoC. Należą one do "atomowej" linii i oferują w porównaniu do obecnych Atomów większą wydajność oraz wbudowane modemy XMM 7160 LTE.

Nowe układy Atom Bay Trail SoC przeznaczone są dla tabletów, bazują na 22-nanometrowej architekturze Silvermont i mają oferować w porównaniu z obecnymi Atomami ponad 2-krotnie wyższą moc obliczeniową oraz "świetną grafikę" (niestety nie poznaliśmy szczegółów na jej temat). Ponadto cechować je ma mniejszy apetyt na energię pozwalający na długi czas pracy na baterii (co najmniej 8 godzin w przypadku 10-calowego tabletu 1080p z baterią 30 Wh, na którym odtwarzany był film w jakości 1080/30 fps).

Układy Bay Trail będą oferowały nawet osiem rdzeni. Początkowo (przed tegorocznymi świętami) pojawią się jednak jednostki dysponujące czterema. Co jednak być może najważniejsze, wszystkie wyposażone zostaną w miniaturowe, energooszczędne modemy XMM 7160 LTE, co stanowić może wyzwanie dla firmy Qualcomm, która zapowiedziała właśnie wprowadzenie pod koniec tego roku na rynek dysponującego taką samą funkcjonalnością czterordzeniowego procesora Snapdragon 400.

Smartfony

Na koniec warto dodać, że Intel zaprezentował również podczas trwających właśnie targów Computex 2013 referencyjną 22-nanometrową platformę "Merrifield" przeznaczoną dla smartfonów. Niestety nie podał żadnych informacji na temat terminu jej premiery rynkowej.

__________________

Jak widać Intel postanowił mocniej zaatakować mobilny rynek. To dobrze. Im większa konkurencja, tym lepiej dla nas.