Intel zaprezentuje tablety i ultrabooki z Windows 8

Producent procesorów planuje zaprezentować tablety i ultrabooki z nowymi procesorami Atom i systemem operacyjnym Windows 8. Zostaną one pokazane podczas konferencji BUILD i forum IDF. W ten sposób Intel chce zdobyć wsparcie deweloperów systemu dla platform opartych na architekturze x86.

Windows 8 będzie działał na tabletach i pecetach. Microsoft mówi, że wesprze nie tylko architekturę procesorów x86, ale także ARM, która stosowana jest powszechnie w smartfonach i tabletach. Według źródła znającego plany Intela, firma ta zaprezentuje kilka rozwiązań, które pozwolą jej zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych.

Intel dominuje na rynku PC, ale w branży tabletów jest praktycznie nieobecny. Teraz ma zamiar to zmienić i odciągnąć deweloperów od platformy ARM. Na forum deweloperów Intela (IDF, 13 - 15 września), firma skupi się na prezentacji układów dla tabletów w technologii Medfield. Na konferencji BUILD (13 - 16 września) zostaną także zaprezentowane tablety i ultrabooki z Windows 8 działające w oparciu o procesory Atom. Mają wśród nich być urządzenia Samsunga.

Intel i ARM walczą zarówno na rynku mobilnym, jak i PC. Na IDF przedstawione zostaną dalsze szczegóły na temat ultrabooków, które Intel opisuje jako cienkie i lekkie komputery PC z cechami znanymi z tabletów. Firma liczy, że urządzenia te ożywią zainteresowanie komputerami PC, które spada m.in. w efekcie pojawienia się tabletów.

ARM chce natomiast położyć kres dominacji Intel na rynku PC przez rozszerzenie swojej obecności od smartfonów po pecety. Możliwość taką daje fakt, że Windows 8 wprowadza obsługę tej architektury. Na konferencji BUILD swoje układy ARM działające z systemem Microsoftu mają pokazać Nvidia i Texas Instruments. Nvidia potwierdziła, że jej nowe układy Tegra Kal-El dla tabletów i pecetów będą obsługiwały Windows 8.