Intel zaskoczy czterordzeniowcem?

Zaledwie kilka dni temu Intel ogłosił, że w trzecim kwartale bieżącego roku cena czterordzeniowego procesora Q6600 spadnie o 70%, a już pojawiły się informacje o nowym CPU tej firmy, wyposażonym w cztery rdzenie.

Chińskie media donoszą, że jeszcze w bieżącym roku na rynek ma trafić następca kości QX6700. Układ ten taktowany jest zegarem o częstotliwości 2,66 GHz. Zastąpi go procesor oznaczony symbolem QX6800. Ma on współpracować z 2,93-gigahercowym zegarem. Zostanie ponoć wyposażony w 1066-megahercową FSB, co jest dość dziwnym wyborem, jak na układ, który z w nazwie ma "Extreme". Należałoby się raczej spodziewać FSB o częstotliwości 1333 megaherców.

Procesor zostanie wyposażony w 8-megabajtową pamięć podręczną drugiego poziomu (2 x 4 MB) i w chwili debiutu będzie kosztował 999 dolarów.

Jeśli powyższe informacje się potwierdzą, może to oznaczać, że Intel postanowił znowu odskoczyć swojemu głównemu konkurentowi - AMD. Czterordzeniowego układu współpracującego z tak szybkim zegarem spodziewano się dopiero w 2008 roku. Miał on być produkowany w technologii 45 nanometrów.