Intel zdalnie obudzi komputer

Inżynierowie z Intela opracowali nową technologię, która umożliwi użytkownikom zdalne - np. przez Internet - włączanie komputerów w określonych okolicznościach. System Remote Wake ma się wkrótce pojawić na rynku - donosi Wall Street Journal.

W przyszłym miesiącu do sklepów mają trafić pierwsze cztery płyty główne Intela, wyposażone w tę funkcję. Ich użytkownicy będą mieli możliwość włączenia komputera przez sieć - wystarczy do tego wysłanie odpowiedniego polecenia z innego komputera lub nawet telefonu komórkowego. Dzięki temu użytkownik będzie mógł zdalnie aktywować np. domowy komputer i uzyskać dostęp do jego zasobów.

Intel nie wyjaśnia na razie czym dokładnie nowy system różni się od znanego od dawna rozwiązania Wake on LAN - wydaje się jednak, iż główna różnica polega na tym, iż Remote Wake ma być przystosowany do pracy w pewnych konkretnych zastosowaniach. Przedstawiciele Intela mówią, że Remote Wake świetnie sprawdzi się np. u użytkowników telefonii internetowej - dzięki nowemu systemowi nie będą musieli oni cały czas mieć włączonego komputera. Jeśli funkcja ta zostanie zintegrowana z oprogramowaniem VoIP możliwe będzie na przykład zdefiniowanie osób, które chcąc dodzwonić się na nasz numer VoIP będą mogły zdalnie budzić nasz komputer (obecnie jeśli komputer jest wyłączony, dodzwonienie się nie jest możliwe).

Nowa technologia przyda się również osobom często korzystającym zdalnie z zasobów komputera - jeśli ich komputer wyposażony będzie w Remote Wake, nie będzie potrzeby utrzymywanie go online przez cały czas - wystarczy w odpowiednim momencie "obudzić" maszynę.

Co ważne, do korzystania z Remote Wake niezbędne będzie połączenie Ethernet - nie da się obudzić komputera podłączanego do sieci bezprzewodowo