Intel zmienia układ

Chipset Intel 815, znany pod roboczą nazwą Solano, być może stanie się następcą słynnego 440BX, a na pewno przyćmi układy Intel 820. Przetestowaliśmy dwie najnowsze płyty z układem Intel 815, a efekty porównaliśmy z wynikami testów płyt opartych na innych układach.

Spis treści

Chipset Intel 815, znany pod roboczą nazwą Solano, być może stanie się następcą słynnego 440BX, a na pewno przyćmi układy Intel 820. Przetestowaliśmy dwie najnowsze płyty z układem Intel 815, a efekty porównaliśmy z wynikami testów płyt opartych na innych układach.

Układ Intel 815E jest, można powiedzieć, zaskakująco nowoczesny. Obsługuje częstotliwość zewnętrzną (taktowanie szyny procesora) 66,100 i 133 MHz (440BX oficjalnie tylko 66/100, przy 133 występował dziwaczny tryb pracy AGP - 89 MHz), taką samą częstotliwość pamięci, UDMA/100 (tak, tak, już są dostępne twarde dyski pracujące w tym standardzie), AGP 4x (440 BX - tylko AGP 2x)... Zrezygnowano z obsługi zbierających coraz gorsze opinie pamięci RDRAM (Rambus) na rzecz SDRAM. Niektórych użytkowników dziwią różne nazwy nowego układu: I815/Solano to nie to samo co I815E/Solano2. Podstawową różnicą jest obecność mostka południowego ICH2 w chipsecie 815E (w układzie Intel 815 zastosowano starszy ICH). To właśnie w ICH2 jest większość miłych nowinek: UDMA/100, złącze CNR (następca AMR: dźwięk: AC97 i zintegrowana karta sieciowa) oraz 2 porty USB więcej. Układ I815 ma zintegrowaną kartę grafiki 3D, lecz osiągi tak generowanej grafiki nie przekroczą raczej poziomu dostatecznego w aplikacjach biurowych.

Intel zmienia układ

Porównanie chipsetów

Wady I815E? Podstawowa to z pewnością sztuczne ograniczenie przez Intela maksymalnego rozmiaru pamięci: do 512 MB SDRAM (440BX obsługiwał 1 GB). Może powodem jest to, że urządzenia oparte na I820 wciąż są w sprzedaży - i musi być jakiś powód, żeby je ktoś kupił.

Intel zmienia układ

Płyty z chipsetem Intel 815/815E

Aby sprawdzić, jak nowy chipset Intela sprawdza się w praniu, przetestowaliśmy dwie płyty oparte na układach Solano: Jamicon 3SLAV (I815) oraz Asus CUSL2 (I815E). Ponieważ prawdopodobnie większość osób używać będzie kart graficznych mimo zintegrowanych układów w I815/I815E, w naszych testach również korzystaliśmy z oddzielnej karty graficznej.

Jamicon 3SLAV

Płyta została zaprojektowana starannie - nie sprawia kłopotu wymiana procesora ani przyłączenie kabla zasilania (częsty problem). Płyta wyposażona jest w wyjście audio oraz wideo. W gnieździe procesora można znaleźć miernik temperatury, inny taki czujnik jest widoczny w pobliżu mostka południowego. Nasze testy wykazały jednak różnice między 3SLAV i CUSL2, między I815 i I815E - na korzyść tych ostatnich.

Asus CUSL2

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu płyty nie jest najlepsze, chociaż cieszy widok złącza z dodatkowymi gniazdami USB. W przeciwieństwie do innych płyt Asus, układ elementów na CUSL2 wydaje się dość przypadkowy. Dotyczy do zwłaszcza złącza wiatraka procesora, które umiejscowione jest za gniazdami pamięci oraz złącza zasilania. Podczas instalacji należy uważnie wkładać procesor - przełożenie dźwigienki zamykającej jego gniazdo jest trochę kłopotliwe. Szkoda też, że na płycie nie znalazły się jednak porty audio (na szczęście jest wyjście zintegrowanej karty graficznej). Płyta Asus CUSL2 pracowała stabilnie, a wyniki testów mówią same za siebie.