Intela 11 generacji ciąg dalszy - stacjonarne CPU Rocket Lake S w marcu

Niebiescy przeszli do ofensywy. Pojawiły się już mobilne chipy 11 generacji. Ich stacjonarne odpowiedniki zadebiutują w marcu 2021 roku. Czekanie się opłaci - pojawi się dużo nowości.

Intel zdaje sobie sprawę, że w obecnych czasach na rynku komputerów sprzedaje się więcej laptopów, niż desktopów. Dodatkowo sprzedaż komputerów przenośnych wzrosła w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Procesor Intel
Źródło: pcworld.com

Procesor Intel

Źródło: pcworld.com

W odpowiedzi na niesamowitą popularność Intel od pewnego czasu pokazuje mobilne procesory wcześniej od ich stacjonarnych odpowiedników. Taka sytuacja miała miejsce podczas premiery układów ósmej oraz dziesiątej generacji.

Pod koniec września upłynęło embargo na najnowsze procesory mobilne Intel 11 generacji z rodziny Tiger Lake oraz nową certyfikację ultra przenośnych komputerów Intel Evo.

Do sieci trafiły właśnie informacje na temat stacjonarnych układów 11 generacji. Procesory Rocket Lake-S będą ostatnimi chipami wyprodukowanymi w 14 nm procesie technologicznym. Masowa produkcja ma ruszyć w grudniu lub styczniu 2021 roku. Możliwe, że procesory po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na targach CES 2021.

Schemat procesora Rocket Lake S 
Źródło: videocardz.com

Schemat procesora Rocket Lake S

Źródło: videocardz.com

Wykorzystanie 14 nm procesu technologicznego spowoduje, że procesory Rocekt Lake-S będą w pełni kompatybilne z gniazdem LGA1200 oraz płytami głównymi z serii 400.

Płyty główne reklamowane jako gotowe na PCIe 4.0 będą mogły wykorzystać ten interfejs po umieszczeniu procesora Rocket Lake-S.

Intel planuje również wprowadzenie na rynek nowych chipsetów z serii 500. Oznacza to, że doczekamy się płyt głównych Z590 oraz B560. Możliwe, że tańsze modele wykorzystujące chipset B560 otrzymają możliwość podkręcania pamięci. Obecnie funkcja ta znajduje się jedynie w chipsetach Z.

Procesory Rocket Lake-S otrzymają nową architekturę rdzeni oraz układy graficzne Intel Xe. Poza tym będzie to aktualizacja dostępnych obecnie procesorów Comet Lake z obsługą PCIe 4.0.

Co ciekawe flagowy procesor ma mieć nie 10, a 8 rdzeni. TDP ma wynosić maksymalnie 125 W.

Układy Rocek Lake-S będą konkurować z procesorami AMD Ryzen 5000.

Sprawdź, ile kosztuje Intel Core i9-10900K.

Źródło: videocardz.com