InteliMouse Trackball

Jeżeli myślisz o zamianie myszki na trackball'a wypróbuj koniecznie ten "manipulator kulkowy". MS InteliMouse Trackball byćmoże cię zainteresuje.

Na całym świecie nie ma już chyba żadnego użytkownika komputera PC, który nie używałby myszy. Bez tego prostego urządzenia wiele osób nie wyobraża sobie komunikacji z komputerem. Fakt ten wykorzystuje wiele firm, które na produkcji m.in. myszek zarabiają krocie. W dziedzinie tej nie próżnuje także Microsoft, który jednak bardziej niż na niską cenę, stawia na wysoką jakość swoich produktów. Hipotezę tę z pewnością potwierdzi dłuższa praca z TrackBallem InteliMouse.

Przy pierwszym kontakcie szczególnie zwracają naszą uwagę duże rozmiary tego "kulkowego manipulatora", choć z drugiej strony na pewno zajmuje on mniej miejsca niż średniej wielkości podkładka pod tradycyjną myszkę. Kiedy nasze palce spoczną na TrackBallu zauważymy, że jego kształty idealnie przystosowują się do dłoni. Przyciski "prawy" i "lewy" wkomponowane są w lewą ściankę urządzenia i najwygodniej obsługiwać je kciukiem. Palec wskazujący powinien spoczywać na kulce manipulatora, palec środkowy może wspomagać swojego sąsiada lub spoczywać na dodatkowym pokrętle-przycisku. TrackBall InteliMouse ma bardzo ergonomiczny kształt, ale tylko dla osób praworęcznych. Mańkuci w żaden sposób nie będą mogli dopasować go do swoich wymagań.

Przewód, który łączy InteliMouse z komputerem jest zakończony 6-kontaktową wtyczką PS/2. Wszyscy, którzy nie posiadają takiego gniazda w swym komputerze mogą podłączyć urządzenie do portu szeregowego za pośrednictwem specjalnej "przejściówki". Microsoft InteliMouse to urządzenie w stu procentach zgodne z tradycyjną myszą i tuż po jego podłączeniu oraz restarcie komputera możemy rozpocząć pracę zarówno w systemie DOS jak i środowisku Windows. Jednak, aby wykorzystać pełne możliwości naszego nowego manipulatora w Windows95, musimy zainstalować specjalny, znajdujący się na załączonej dyskietce program - InteliPoint. Utworzy on nowy sterownik, który umożliwi korzystanie z dodatkowego pokrętła niezwykle przydatnego przy oglądaniu dużych dokumentów. To niewielkie kółeczko (Inteli) pozwala na szybkie przesuwanie dokumentu w dół i w górę, które w wypadku tradycyjnej myszy wymaga wykonanie kilku następujących po sobie czynności. Aby przesuwać widok na boki lub regulować prędkość przewijania konstruktorzy jeszcze raz wykorzystali dodatkowe pokrętło, tym razem jednak jako przycisk. Za jego pośrednictwem możemy także np. wywoływać często uruchamianą aplikację, włączać menu START lub pomoc. Dodatkowy regulator niestety nie działa we wszystkich starszych aplikacjach, natomiast doskonale sprawdza się podczas przeglądania stron WWW, w programach z pakietu MicrosoftOffice97, jak również w Exploratorze.

Jak przystało na bardziej zawansowane urządzenie program instalacyjny poszerzył nieco dostępne w Panelu Sterowania opcje myszki. Większość z nowych funkcji to drobiazgi, które jednak po głębszym poznaniu i przyzwyczajeniu się mogą zwiększyć efektywność pracy z aplikacjami. Na dysku instalacyjnym znalazła się także mała biblioteczka kursorów.

Microsoft InteliMouse TrackBall to bardzo ciekawe rozwiązanie, które dzięki przemyślanym i na pozór nieistotnym funkcjom może polepszyć komfort pracy z komputerem. Niestety korzystanie z trackballa może być nieco utrudnione dla osób, które przez lata przyzwyczaiły się do tradycyjnej myszy. Stary "gryzoń" z podkładką jest także nieoceniony w grach, gdzie często jednym dynamicznym ruchem ręki trzeba wykonać unik, który ocali nasze życie. Niestety wygodnie leżący pod prawą ręką trackball zupełnie nie znajdzie zastosowania wśród leworęcznych użytkowników komputerów PC. Stare przyzwyczajenia dają o sobie znać - ja także po kilkudniowej zabawie powróciłem do starej wysłużonej podkładki i myszy. Gdybym jednak miał kiedyś korzystać z trackballa na pewno wybrałbym InteliMouse.